Rak debelog crijeva

Dijagnostika za obitelj

darjan

Poštovani,
u obitelji imam u dvije generacije karcinom debelog crijeva , baka, moj otac i stric ( to su sva djeca moje bake).
Najmlađi dijagnosticirani je imao 63 god. u trenutku dijagnoze, ali svima je dijagnoza postavljena u
već uznapredovalom stadiju bolesti - Dukes D.
Od obiteljskih liječnika dobijamo kontradiktorne informacije o (ne)potrebnoj preventivnoj dijagnostici za obitelj.
Koje bi točno bile smjernice za obitelj?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Budući su karcinoma kolona u vašo obitelji dijagnosticirani u kasnijoj dobi, a to je dob kada se karcinom kolona i inače češće pojavljue, mala je vjerojatnost da se radi o nekoj obiteljskoj/nasljednoj sklonosti karcinomu debelog crijeva. Međutim treba istražiti da li u vašoj obitelji možda postoje neki rizčni čimbenici kao što je način prehrane, debljina, nedostatak fizičke aktivnosti i slično što bi moglo doprinijeti nešto većoj pojavi karcinoma debelog crijeva u vašoj obitelji. Što se tiče preventivnih pregleda njima je cilj rana dijagnoza karcinoma kolona i sastoje se u određivanju takozvane okultne krvi u stolici, posebnim pregledom stolice, test se zove Hemocult. Provodi se jedamput godišnje do jedamput u dvije godine. Ako je pozitivna okultna krv u stolici tada treba napraviti daljnje pretrage a to je kolonoskopija ili eventualno rektoskopija i irigografija. Ministarstvo zdravstva R. Hrvatske provodi rano otkrivanje raka debelog crijeva tako da svim žiteljima R. Hrvatske starijim od 50 godina šalje na kućnu adresu pločice za hemokult test s uputama. Osobe ga trebaju vratiti besplatno u priloženoj kuverti i na priloženu adresu. Prema tome ako ste mlađi od 50 godina, zatražite od svog liječnika da vas pošalje na taj test. Test nije skup i može se provesti u većini laboratorija domova zdravlja.