Rak debelog crijeva

Karcinom debelog crijeva

skojo

Poštovani,
molim Vas podrobnije pojašnjenje vezano uz dijagnozu i obavljenu operaciju debelog crijeva.
Nakon obavljene operacije, otpusno pismo je slijedećeg sadržaja:
dg. Ca recti
op. Resectio colonis rectosigmoidalis cum att cum stapler TA 55 et CEEA 31 drainage
phd. adenocarcinoma colonis Dukes C, MAC3
meta lymph VII/32
Operativni zahvat radi karcinoma rectuma smještenog 5-7 cm od AK granice.
Internističko-onkološki konzilij indicira adjuvantnu radio-kemotherapijsko liječenje.
Onkolog je utvrdio terapiju kombinaciju zračenja (svaki radni dan) i tabletama Xeloda (svaki dan) u trajanju(predviđeno) 6 tjedana. Dnevna doza tablete Xeloda iznosi 2 x 1650 mg. (3 tbl po 500 mg i 1 tbl po 150 mg)
Zahvaljujem.
S poštovanjem,

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ne znam točno koja vas podrobna objašnjenja zanimaju. Kod vas se radi o karcinomu rektuma koji je već metastazirao u limfne čvorove, dakle o stadiju pTx N2 Mx; klinički stadij IIIC. Operacijom su uklonjeni i tumor i limfni čvorovi, ali je opasnost ponovne pojave bolesti na mjestu operacije ili metastaza u udaljenim organima(jetra, pluća i.t.d.) vrlo velika. Vaši su izgledi da preživite 5 godina oko 47% ili drugačije rečeno postoji 53% vjerojatnost da ćete unutar 5 godina umrijeti od raka debelog crijeva. Zbog toga je potrebno provesti dodatno liječenje koje vam je predloženo(kemoterapija kapecitabinom-Xeloda-om i zračenje). Uz takvo lječenje vaši se izgledi da preživite najmanje 5 godina, a onda naravno i dulje, povećavaju za dodatnih oko 17% to jest na ukupno 64%-65%.