Rak debelog crijeva

Karcinom debelog crijeva

rici

Moja mama ima rak debelog crijeva, dijagnoza ADENOCARCINOMA. Operirana je prije deset dana. Par dana nakon operacije je imala proljevkastu stolicu. Sada ima relativno urednu stolicu. Nakon operacije sadržaqj njenog patohistološkog nalaza glasi - dijagnoza TM REG RECTOSIG.

Materijal je reseciran segment crijeva duljine 18 cm, s ulcerionfiltrativnom tumorskom tvorbom koja je 2,5 cm udaljena od bližeg lateralnog resekcijskog ruga, a zauzima čitavu cirkumferenciju crijeva te je dimenzija 4x4x4 cm. Tumorsko tkivo na prelazu sivkasto bjelkasto, srednje čvrsto, te infiltrira stijenku crijeva uz makroskopski vidljiv proboj u perikoličnu mast. Iz perikolične masti izoliraju se 4 limfna čvora od kojih je jedan čvrst, bjelkast.
2. Materijal je prsten staplera najvećeg promjera 1,5cm.
1. Histološki, tumorsko tkivo građeno od nepravilnih žlijezdi i kribriformnih tvorbi obloenih srednje diferenciranim zloćudnim epitelom. Tumor probija stijenku crijeva uz srednje obilnu infiltraciju perikolične masti, pri čemu se ne vidi u ekstramuralnim krvnim žilama tipa vena. Tumorsko tkivo se vidi unutar 2 od 4 izolirana limfna čvora. Histološkim pregledom resekcijskih rubova ne nađe se patoloških promjena. 2. Histološki, sluznica i podsluznica crijeva bez patoloških promjena.

1. ADENOCARCINOMA INTESTINI CRASSI - DUKES C- niski gradus WHO

Liječnik koji je operirao moju mamu uputio nas je sa svim nalazima na onkologiju.

Molila bih vas da mi objasnite o kakvom tumoru je riječ, koja je terapija liječenja te kakvi su izgledi za izliječenje.
Unaprijed hvala,

Sa štovanjem,
Rici

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o zloćudnom, prilično uznapredovalom tumoru(zahvaćeni limfni čvorovi). izgledi vaše majke su oko 55%-60% da preživi 5 i više godina. Bude li primila adjuvantnu/postoperacijsku kemoterapiju tada joj se izgledi povećavaju za oko 13%. Kemoterapija sadrži 5-fluorouracil i leukovorin.

Bitola

Kod moga tata 1937g. ustanovljen je karcinom djebelog crjeva i metastaze na jetri. Onkolog nije preporučio operaciju jer je jetra bila prilično metastazirana. Počeo je kemoterapiju Xelodom koja je u početku dobro djelovala. Bez velikih poteškoča je priomio 8 ciklusa. Sada, metastaze na jetru su se smanjile. Nakon 8 terapija metstaze su se priširle i limfnim jazlima prema želudcu. Sada osjeća bolove u stomaku. Doktor prepuručuje Avastin uz novu kemoterapiju ( koji se plaća privatno u Makedoniju) Koliko je doza potrobno primiti Avastin ?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kemoimunoterapija, to jest kombinacija Avastina i kemoterapije je danas najbolji mogući način liječenja metastatskog karcinoma debelog crijeva. Teško je unaprijed prognozirati koliko doza Avastina će trebati, ali mogu vam reći da Avastin treba primati vrlo dugo, to jest do ponovne pojave progresije bolesti. Koji puta to zna biti i više od godinu dana.

lilac

MOja mama je operirana prije mjesec dana. Ima 75 godina.

Dg: Ca colonis. Carcinosis peritonei.
Stenosis valvulae aortae.

Th: Laparotomia explorativa.
Hemicolectomia lat.dex. cum T-L
ileotransversoanastomosis cum Stapler.

PH dijagnoza Adenocarcinoma colonis (Dukes D, Astler Coller D, TNM: T3, N2, M1)

Materijal je u bloku resecirano debelo crijevo duiljine 30 cm, s ileocekalnom regijom,
cervuljkom duljine 2,5 cm, promjera 0,4 cm, tankim crijevom duljine 42 cm, te omentumom
veličine 27x20x1 cm. Na 20 cm od aboralnog ruba resekcije nalazi se ulcerirani tumor
promjera 4 cm, što zahvača cijelu cirkumferenciju crijeva te stenozira lumen. Histološki tumor
je građen od pseudožljezdanih formacija obloženih atipičnim epitelnim stanicama uz opsežno
ekstracelularno stvaranje sluzi. Izražena je dezmoplazija. Tumor infiltrira cijelu debljinu
stijenke debelog crijeva, podležeće masno tkivo te infiltrira serozu s vidljivim otočićima tumor-
skog tkiva na serozi. Tumorskih stanica nađe se u limfatičnim prostorima. U podležećem
masnom tkivu nađe se osam limfnih čvorova promjera od 0,2 do 0,5 cm, od kojih je pet
infiltrirano metastatskim tumorskim tkivom. Također se nađu i dva otočića metastatskog tumor-
skog tkiva unutar dezmoplastične strome u perikoličnom masnom tkivu promjera 0,3 cm, identičnog
izgleda kao opisani primarni tumor. U mezenteriju uz valvulu Bauchini nađu se tri bjelkasta, čvrsta žarišta
promjera od 0,3 do 0,5 cm, što odgovaraju žarištima tumorskog tkiva kao već opisanog u perikoličnom masnom
tkivu. Crvuljak očuvanih struktura, izraženog limfatičnog tkiva unutar lamine proprije uz brojne limfatične nodule
i folikule te brojne plazma-stanice. Rubovi resekcije urednog izgleda. U omentumu nađe se pet bjelkastih,
čvrstih čvorića promjera od 0,2 do 0,4 cm, što odgovaraju također žariđštima metastatskog tumorskog tkiva kao
već opisani primarni tumor. Rubovi resekcije uredni.
Materijal su dva komadića masnog tkiva duljeg promjera 1,5 i 0,8 cm, na čijem presjeku se nađu dva bjelkasta,
čvrsta žarišta promjera do 0,3 cm, što histološki odgovaraju žarištima metastatskog tumorskog tkiva poput gore
opisanog u materijalu 1, te dva limfna čvora promjera 0,3 cm, urednog izgleda.

Zbog njenog srca (trebala je zamijeniti zalistak) i općeg lošeg stanja, nije joj određena daljnja terapija.
Što možemo još učiniti?
Posebno je bila iscrpljena, jer nije mogla ni piti, niti jesti, zbog oštećenja od sonde u grlu. Jako brzo gubi svu
snagu...
Hvala unaprijed

kurt

Molio bih Vas da me posavjetujete sta dalje nakon operacije kod moga oca. On ima 69 godina i krajem decembra je osjetio tegobe sa krvarenjem u stolici i reagovali smo vrlo brzo sa dijagnostikom i operativnim zahvatom. Saljem Vam sta je ucinjeno i PH nalaz
OPERATIVNA INTERVENCIJA:
Op. Resectio sygmae et ATT
Polipectomia facta
Lavage Drainage x2

PH NALAZ
Makroskopski nalaz

MATERIJAL 1
Resecirani fragment kolona duzine 30 m. Na 35 mm od blizeg (proksimalnog) ruba uocava se tumor koji zauzima skoro cijelu cirkumferenciju crijeva, a koji se prostire duzinom od 70 mm. Povrsina tumora je svijetlo-sivo smedja, sitno granularna, dok je na presjeku tumorsko tkivo bijelo i bez makroskopski vidljive invazije perikolicnog masnog tkiva. Tumor gotovo da opstruise lumen crijeva a debljina mu je oko 15 mm.
U perikolicnom masnom tkivu nadjeno je 15 bijleih limfnih nosusa od kojih najveci ima precnik od 7 mm.

MATERIJAL 2
Granularni sivo smedji tumor precnika 10 mm.

Mikroskopski nalaz

MATERIJAL 1
Makroskopski tip: polipoidni tumor koji raste na sirokoj osnovi
Histoloski tip: intestinalni papilarno-glandularni adenomakarcinom(95%) sa manjaom mucinoznom komponentom(5%)
Stepen diferencijacije: srednje diferentovan karcinom
Limfocitna infiltracija: visokog stepena
Dezimodalna stromalna reakcija: slabije izrazena
Nekroza: manja polja ishemijskih nekroza
Limfogena invazija: prisutna
Vaskularna invazija: prisutna
Perineuralna invazija: nije uocena
Distribucija mucina: ekstracelularna
Dubina invazije: prodor u misicni sloj zida crijeva(proprija), koji ne probija
Resekcioni rubovi: ne sadrze tumorne depozite
Limfonodalne metastaze: 0/15

MATERIJAL 2
Tubularni polip sluznice debelog crijeva sa niskogradusnom displazijom epitela

ZAKLJUCAK
ADENOCARCINOMA PAPILLO-GLANDULARE INTESTINI COLI, GRADUS 2 T2 No Mx
POLYPUS TUBULAREMUCOSAE INTESTINI COLI ET LOW GRADE DYSPLASIA EPITHELI

LJekar mi je rekao da ce biti potrebna hemoterapija, da bi isla ona terapija koja se lakse podnosi. Najljepse bih Vas molio za misljenje i koji su nam slijedeci koraci za ciniti i kakve su prognoze

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Tumor je kod vašeg oca bio prilično veli i s prisutnom limfovaskularnom invazijom što govori da su moguće mikrometastaze premda metastaze nisu nađene u limfnim čvorovima. Zbog opasnosti od povrata bolesti to jest metastaza kod vašeg je oca nužno provesti kemoterapiju. Standardna kemoterapija koja se daje nakon operacije debelog crijeva sadrži leukovorin i r-fluorouracil i dobro se podnosi. Savjetujem vam da se otac svakako podvrgne kemoterapiji.

lax

poštovani,
Moja mama je operirana, adenokarcinom rektuma je u pitanju.molim vas da mi kažete što mogu očekivati kod dijagnoze koja glasi:zloćudna novotvorina završnog debelog crijeva - rektuma.dokazan adenokarcinom.učini se eksploracija abdomena kojom se utvrđuje uznapredovali proces lociran u završnom dijelu rektuma s propagacijom u okolne strukture.preporučena adjuvantna terapija.koliko je sve to loše?Dr. je objasnio da nisu odstranili tumor jer je inoperabilan.Daje godinu dana.znači tumor je i dalje unutra, raste ali vremenski koliko brzo se šire tumori na tom mjestu? metastaza nema ni u jetri ni plućima. koliko vremena ostaje kad se pojave metastaze?oprostite, nije mi puno toga jasno, a pitanja imam milion.unaprijed hvala na odgovoru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se radi o vrlo uznapredovalom tumoru koji je zahvatio i rektum i okolna tkiva i strukture te ga nije bilo moguće odstraniti. Sigurno su već prisutne i metastaze u okolne limfne čvorove. To je vrlo ozbiljno stanje i bolest će sigurno vrlo brzo napredovati ako ne bude provedeno liječenj. Lijenik je u pravu što se tiče prognoze. Bolesnici s tim stadijem bolesti prosječno prežive godinu do godinu i pola dana. Međutim uz liječenje to se razdoblje može produžiti. Kod vaše je majke potrebno provesti združeno liječenje zračenjem i kemoterapijom. Uz takvo liječenje postojeje realni izgledi da se tumor smanji i da čak bude moguće odstraniti ga kirurški. Druga je mogućnost liječenje imunokemoterapijom koja sadržava bevacizumab("Avastin"blunk, irinotekan(Campto), 5-fluorouracil i leukovorin.

nany

Molim vas za pojašnjenje dijagnoze, i eventualnu procjenu stanja. Radi se o muškoj osobi, god. rođ. 1944.
Početkom trećeg mjeseca mu je dijagnosticiran rak debelog crijeva, sa verificiranom dijagnozom resect. colonis sygm. anast. T-T, Adenoca colonis sygm (DUKES AC, AC C1).
Histološki nalaz glasi ovako:
Histološki, tumor je građen od atipičnih žlijezdanih formacija koje zahvaćaju čitavu stijenku i suberozu.
Infiltracija masnog tkiva se ne vidi. U okolnom masnom tkivu - su pronađena dva limfna čvora od kojih jedan sadrži tumorsko tkivo. Rubovi resekcije bez tumora.

Krvnim nalazima utvrđen je da je povećan ALT (63 U7L, gornja granična vrijednost 48), a tumorski biljezi iznose CEA 0,9 u/l, CA 38,34 U/ml.

Krenuo je na kemoterapiju, propisan prva tura je Leucovorin 35 mg i.v./5 dana, te 5-FU 750 mg i.v./5 dana-

Ima te li, možda, kakvu preporuku za ispravnu prehranu tijekom ovog perioda?

Unaprijed zahvaljujem.

davor111

moj otac operisao rak debelog creva pre 2 god.a tada su mu rekli da ga ima vec2 do 5 god u sebi, i tada je imao metastaze na jetri. sto se tice raka debelog creva uspjesno je odklonjen ali su ostale metastaze.koristio je xelodu i jos neke hemoterapije. jetra nije reagovala na terapiju,metastaze se sire i sad oseca jake bolove u predelu jetre. ljekari su mu dali samo andol i ne preporucuju mu nikakvo dalje lecenje??? molim vas savet

HVALA

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Svakako vam savjetujem da otiđete na pregled drugom liječniku. Samo na temelju opisa, a bez pregleda bolesnika ne mogu procjeniti stanje niti vam dati preporuke za eventualno daljnje liječenje. Međutim čini mi se da bi kod vašeg oca, naravno ako bolest nije previše uznapredovala i narušila opće stanje, ipak mogla biti primijenjena kemoterapija koja sadržava irinoteekan, 5-fluorouracil i leukovorin u kombinaciji s bevacizumab-om("Avastin"blunk.

Poštovani,

zanima me da mi pojasnite
OP/ Laparotomia explorativa,
adhesiolysis,
amputatio recti sec Quenu,
drainage

PHD/ Adenocarcinoma recti (gradus II, Dukes C)
carcinoma meta. lymph.mesenterii I/X
adenoma villosum sygme cum dysplasia epitheli gr.III

CEA=0,88

molim Vas za mišljenje

unaprijed zahvaljujem,

S poštovanjem,

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o karcinomu rektuma(završnog debelog crijeva) koji se već proširio u limfne čvorove. Prosječno 5-godišnje preživljenje u tom stadiju je oko 50-60%. Potrebno je provesti dodatno liječenje kemoterapijom i zračenjem. Tada se izgledi preživljenja povećavaju za oko 20%.

natasa28

Poštovani,
zvahvaljujem se na vašem odgovoru,

dobili smo konzilijarno mišljenje u kojem stoji

1cycl 5 Fu i LV

molim Vas pojašnjenje, da li je to samo jedan ciklus kamoterapije,

unaprijed Vam se zahvaljujem,

S poštovanjem,

Nataša

natasa28

Poštovani,

još me samo zanima koliko vremenski traje jedan ciklus,

unaprijed zahvaljujem,

s poštovanjem,

Nataša

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o standardnoj adjuvantnoj kemoterapiju po shemi FU/LV-Mayo. Jedan ciklus traje 5 dana, ciklusi se ponavljaju svaka 4 tjedna, a standardna doza je 6 ciklusa.

natasa28

Poštovani,

zahvaljuem Vam se na odgovoru,
zanima me još jedna stvar da li postoje neke tablete za imunitet koje bi preporučili koje bi tata mogao koristiti. Završio je prvi ciklus, i s drugim ciklusom je pri kraju, još samo sutra.
Šta mislite o Beta Glucanu, čula sam da su te tablete dobre za imunitet, ali zanima me Vaše mišljenje,

Hvala još jednom,

s poštovanjem,

Nataša

Biograd

Poštovani,

prije mjesec dana su mi odstranili polip vel. ok 2cm, visokofrkventnom strujom u distalnom dijelu koln.sigmoideuma... uzorak je poslana na patologiju a nalaz glasi ovako: Potvrđuje se da se radi o ADENOMA TUBULARE INTESTINI CRASII CUM DYSPLASIA GRADUS LEVIORIS.
Opis: mikroskopski uzorak pregledan u cjelini i pokazuje tipičnu mikrosk.građu tubularnog adenoma debelog crijeva.Prisutni su znaci displazije lakog stepena.Na resekcionim ivicama peteljke nalazi se normalna sluznica deb.crijeva, tako da je rubularniadenom u cijelini odstranjen.Kontrola za 6 mj.

Molim Vas da mi objasnite, da li je nalaz uredan ili ne?

Unaprijed hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se tubularnom adenomu, što je najčešća vrsta adenoma u debelom crijevu, s blažim poremećajima u rastu epitela, ali bez ikakvih znakova zloćudnosti. Dakle radi se o potpuno dobroćudnom tumoru, koji je odstranjen i time je liječenje i završeno.