Rak debelog crijeva

metastaze u jetri

barby

Poštovani,
moja svekrva ima 50 god,lani joj je postavljena dijagnoza:
Zloćudna novotvorina završnoga crijeva C20
Sekundarna zloćudna novotvorina jetre C 78.7
Šećerna bolest tip 2
Erozivni gastritis i duodenitis K 29
Stanje iza kolecistektomije Z 90.4

Oprerirana ja u 11 mjesecu 2007,učinjena je resekcija kolona.Nakon toga nastavila je kemoterapiju xelodom,a nakon toga još i terapije avastinom,camptom i 5 FU u kombinaciji.
Zadnji nalaz MSCT TORAKSA I ABDOMENA je slijedeći:
Pregled učinjen s intravenski danim kontrastnim sredstvom Ultravist 370.Jetra je u cijelosti evidentno uvećanih promjera s brojnim hiperdenzitetima u projekciji desnog i lijevog jetrenog režnja od kojih je najveći poprečnog promjera 17,18 cm u projekciji desnog jetrenog režnja.Opisivane promjene odgovaraju stanju po kemoemobilizaciji lipiodolom od prije poznatih sekundarnih depozita jetre.Pankreas je dobre demarkacije u području korpusa i kaude,a glava se otežana demarkira dijelom zbog izrazito uvećane jetre.
ZAKLJUČAK
U projekciji jetre vide se brojne hiperdenzne zone koje odgovaraju ekspanzivno-infiltrativnim procesima sekundardnog karaktera po embolizaciji.
Koje je Vaše mišljenje i prijedlog za daljnje liječenje,da li je moguće metastaze odstraniti kirurškim putem?Kakve su Vaše prognoze? Unaprijed hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Sad se evidentno radi o vrlo opsežnim metastazama u jetri. Niste naveli kakva je funkcija jetre. Metastaze je moguće odstraniti kirurškim putem, ali ne i kada su brojne i ovako velike. Ipak o tome morate porazgovarati s kirurgom koji provodi takve operacije. Ne bude li moguća operacija, liječenje treba nastaviti kemoterapijom, ali sada u kombinaciji s oksaliplatin-om, 5-Fluorouracilom i leukovorinom po shemi FOLFOX-4.