Rak debelog crijeva

Polypus hyperplasticus inflammatus

ajetam

Poštovani,
Imam 22 godine. Moji problemi su počeli sa nadutosti, otežanom pražnjenju debelog crijeva, imala sam proljeve a osjećaj da ne mogu van, tj. da imam tvrdu stolicu, te krv i sluz u stolici. U sedmom mjesecu ove godine mi je na kolonoskopiji nađen na oko 10 cm polip promjera 2.5 cm koji je tada i odstranjen. Patohistološka dijagnoza je polypus hyperplasticus inflammatus. U nalazu piše:
polipozna tvorba građena je od brojnih mjestimično cistično proširenih kripta obloženih pravilnim muncioznim cilindričnim epitelom. Na većem dijelu površine polipa epitel nedostaje, a u podležećoj stromi vide se brojni upalni infiltrati limfocita i plazma stanica, eozinofila te neutrofila, a mjestimično se vidi i stvaranje granulacijskog tkiva.
Naručena sam na kontrolu za godinu dana.
Možete li mi reči kakav je moj nalaz? Da li ima vrsta polipa koji nikada ne prerastaju u karcinom? Kakva je moja vrsta? Mene zabrinjava veličina moga polipa s obzirom na to da mi je tek 22 godine. Inače u obitelji prabaka je umrla u 62. godini, a imala je problema s probavom, nadutosti, zatvorom, no ništa joj nije liječnički dijagnosticirano.
Kako se u odnosu na sve to trebam hraniti? Osim kolonoskopskog nalaza napravljena mi je gastroskopija gdje mi je ustanovljen gerb, hiatus hernia i gastritis. Do sada još uvijek se ne pridržavam prehrane s obzirom na zdravstveno stanje. Kakva bi mi trebala biti prehrana? Inače studiram i dosta sam izložena stresu. Imam malo dijete, sina 3 godine, i mislim da nisam dovoljno ozbiljno shvatila svoje zdravstveno stanje s obzirom da me on još jako puno treba...A meni su tek 22 godine. Eto, oprostite na malo predugom pismu, ali u okolini ne pronalazim odgovore na moja pitanja...
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ne morate se zabrinjavati. Radilo se o potpuno dobroćudnoj tvorbi koja je i odstranjuena u potpunosti. Međutim potrebne su kontrole jer se polipi često ponovno stvarajua i na drugim mjestima u debelom crijevu. Preporučam vam da odete na pregled i konzultacije gastroeneterologu koji će vam dati preporuke u vezi prehrane i svih drugih problema koje imate u vezi s vašim probavnim traktom.