Rak debelog crijeva

mišljenje o nalazu

Asia

Moj tata (59 godina) operiran je 09.03.07. od tumora na debelom crijevu. Tumor se nalazio na 6 cm od rektuma dimenzija 5×6 cm. Operacija je uspješno izvršena. odstranjen je dio crijeva sa tumorom. Usprkos niskom nastanku tumora uspješno je spojeno crijevo, stoga je bez vrećice. Pušten je iz bolnice 15.03.07. Molim da mi pojasnite nalaz i zanimaju me prvestveno šanse za oporavak. Nalaz biopsije glasi.
Makroskopski opis: Materijal je isječak debelog crijeva duljine 22 cm sa 2 prstenasta isječka promjera od 2,5 cm. Na 0,5 cm od resekcijskog ruba je tumorska egzofitična tvorba promjera 5,5 cm. Iz okolnog masnog tkiva izolirano je 16 limfnih čvorova promjera 0,8 cm.
Mikroskopski opis: Tumorska tvorba je od atipičnih žlijezdastih formacija obloženih sa atipičnim žlijezdanim epitelom. Tumorsko tkivo prožima sve slojeve stijenke i zadire u masno tkivo. U 2 limfna čvora nađu se maligni infiltrati. Resekcijski rubovi i prstenasti isječci su bez malingih infiltrata.
DG. ADENOCARCINOMA COLONIS (Dukes' C - dobro diferencirani).
Nadam se da su infomacije dovoljne jer nas je ova bolest iznenadila, od otkrića do operacije prošlo je svega 3 tjedna.
Unaprijed zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vašeg oca radi se o tumoru rektuma sa zahvaćenim limfnim čvorovima. Bolesnici u tom stadiju bolesti preživljavaju pet godina u oko 40%-45% slučajeva. Potrebno je dodatno liječenje kemoterapijom i zračenjem da bi se spriječio nastanak lokalnog recidiva i metastaza.

roma03

Moja majka(68god.)operirana je od tumora na debelom crijevu 19.04.2007. Dijagnoza je adenocarcinoma intestini grassi gradus2 (dukes C).Adenocarcinoma metastaticum lymphonodorum(2). Upućena je onkologu radi daljnje terapije...Molim vaše mišljenje i unaprijed se zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke radi se o visokorizičnoj bolesti. Njzini izzgledi da prživi 5 godina su oko 40%-50%. Kod nje nužno provođenje adjuvantne kemoterapije što će joj izglede povećati na 65%-70%.