Rak debelog crijeva

Nalazi - mišljenje

marijannn

Poštovani doktore,
molim Vas za Vaše mišljenje vezano uz moje nalaze.
Imam 30 god., nepušač sam, do sada zdrav. Kao dijete imao dobroćudnu cistu koja je operirana. U obitelji teta imala karcinom dojke, uspješno izlijčena.
Otprilike 8 godina unatrag znam primijetiti nakon stolice tragove sviježe krvi na wc papiru. Krvi nema uvijek, te mi je krvna slika uredna, hemoglobin oko 160, a i dobrovoljni sam davaoc krvi, te je željezo uvijek OK. Iako sam to primijetio, zbog "straha" nisam radio nikakve pretrage, do ovih dana.
Eto rezultata:
CA 19-9 7,56 ref. 0-45 (KU/L)
PSA 0,7073 ref. 0-4.0 (ng/L)
CEA 4.64 ref. 0-5.23 (ng/L)
Dakle svi markeri su uredni, ali mene ipak zabrinjava vrijednost CEA markera. Molim Vas mišljenje vezano uz taj marker, i da li bih trebao napraviti daljnje pretrage.
Unaprijed hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Nemate razloga za zabrinutost. Svi nalazi markera su u granicama normale. Svježa krv na "klozet"-papiru, načešće je posljedica hemeroida. Preporuam vam da odete na pregled lijeniku specijalistu lirurgu ili proktologu koji će utvrditi koliko su kod vas hemeroidi opsežni i preporuiti vam odgovarajuće liječenje. Hemeroidi se mogu i upaliti, a to je vrlo vrlo neugodno i bolno. Bolje ih je liječeti dok su u početnom stadiju.