Rak debelog crijeva

polipi

Ljubiša

Endoskopski nalaz kolonoskopije glasi: Na cca 18 cm od anokutane granice polip šire baze veličine 1,5 x 1 cm. Oralnije nekoliko cm još jedan manji polip šire baze veličine oko 3mm. Nakon biopsije sljedi mikroskopski opis: Manji je tubularni adenom sa blagom do umjerenom atipijom , a veći je vilozni adenom sa umjerenom do težom atipijom.
Molim vas odgovorite mi da li je nužno napraviti polipektomiju? Da li se ona može obaviti ambulantno, i kolika je mogućnost nastanka zloćudne tvorevine od tih polipa. Unaprijed hvala, i srdačan pozdrav.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Polipektomija, ukoliko već nije učinjena prilikom kolonoskopije, svakako se mora učiniti. Obzirom na nalaz teže!? atipije u jednom od polipa, što je praktično već karcinom u početnoj fazi, savjetujem vam da taj zahvat ne odlažete. O vrsti i načinu zahvata morate se dogovoriti sa svojim kirurgom. Obzirom da se radi o polipu na širokoj bazi i prisutnoj atipiji, resekcija-odstranjenje dijela crijeva na kojem su se polipi pojavili bio bi zahvat koji bi pružio dodatnu sigurnost. Pročitaje odgovor Dadi u kojem su opširnije informacije o polipima.