Rak debelog crijeva

radojka

Poštovani gospodine!

Citološki nalaz

1. Adenocarcinoma coli ( Dukes' B, COLLER B2, T3 NO Mx )

2. Adnocarcinoma

3. / nema ništa upisano /

1) Materijal označen od strane kirurga “ RESECIRANO CRIJEVO ” je recesirani dio crijeva dužine 40 cm. U središnjem dijelu nekrotična tumorska tvorba veličine 13x10 cm.
Za tumorsku tvorbu s vanjnjske strane drži se segment tankog crijeva dužine 10 cm, te segment želuca najvećeg promjera 6 cm. Resecijski rubovi zašiveni. Unutar lumena crijeva fekalni sadržaj. Stijenka crijeva i sam tumor većim dijelom istrunuli, te se radila produžena fiksacija i u nekoliko navrata odabir najboljih uzoraka tkiva za analizu.
Histološki tumor je umjereno diferenciran, izrazito nekrotičan, sa obilje sluzi i granulacijskog tkiva, a građen je od atipičnih žljezda koje infiltriraju stjenku kao i okolno masno tkivo. U okolnom masnom tkivu izolira se 23 limfna čvora, histološki bez tumora.
U pregledanim uzorcima tkiva tankog crijeva ne vidi se tumorasta infiltracija. U pregledanim uzorcima tkiva želuca vidi se infiltracija stjenke želuca tumorastim tkivom koje ide izvana prema unutra i seže sve do epitela sluznice želuca, resekcijski rubovi reseciranog crijeva uredni.

2) Materijal označen od strane kirurga kao “ limfni čvor iz mezenterija “ je komadić tkiva najvećeg promjera 1,5 cm. Histološko masno i vezivno tkivo prožeto tumorskim tkivom građenim kao opisano pod 1. Rubno se nalazi polovice 2 limfna čvora svake, najvećeg promjera 2 mm, ali bez tumorastog tkiva.

3) Materijal označen od strane kirurga kao “ dio sa velike krivine želuca “ komadić je tkiva najvećeg promjera 2 cm. Histološki, limfni čvor bez tumorskog tkiva.

Mojoj majci je 71 godina. Operirana 24.07. 2008. Posjetila onkologa 25.08.2008, ali zbog lošeg općeg stanja odustaje se od adjuvantne kemoterapije.
( prije operacije oko 59 kg, a sada 53 kg, unazad sedam dana počela malo bolje jesti )
Abdomen mekan, bezbolan, jetra ne palpira lokalno op. područje urednog nalaza. Kontrola 09.04. 2009 godine.

Zahvaljujem na Vašem odgovoru i srdačano Vas pozdravljam.

Radojka

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se radilo o prilično uznapredovalom tumoru koji je dosta oštetio organizam. Zbog toga je postoperacijski oporavak usporen i u ovom trenu nije moguće primijeniti adjuvantnu kemoterapiju. Inače ona ima oko 50% izgleda da preživi 5 godina bez ikakvog dodatnog liječenja. Dodatna kemoterapija te bi izglede poboljšala za dodatnih 4%-8% ovisno o vrsti primjenjene kemoterapije.
U svrhu što bržeg oporavka preporučam vašoj majci da uzima: Megostat sirup 10-20 ml p.o. na dan i Ensure plus 3 x 1 pakiranje na dan.

radojka

Poštovani!
Zahvaljujem Vam na odgovoru, te Vas molim informaciju za preporućene lijekove, gdje se mogu nabaviti i dali idu na recept?

Pozdrav.

Radojka

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

U R. Hrvatskoj, navedeni lijekovi idu na recept HZZO-a po preporuci specijalista kirurga ili onkologa.