Rak debelog crijeva

Rak debelog crijeva - CT NALAZ

Fabam01

Poštovani, nakon uspješne operacije odstranjivanja zloćudnog tumora debelog crijeva koji je metastazirao na okolne limfne čvorove (također odstranjeni), učinjen je CT čiji je nalaz bio uredan.

Nakon 3 mjeseca učinjen je novi CT te Vas molim za tumačenje nejasnih dijelova nalaza.

1. Vidljiva je jedna trokutasta zona povišenog denziteta parenhima subpleuralno u posteriornom segmentu donjeg režnja desno promjera 4,5 mm, bez promjene u odnosu na prethodni nalaz. Vidljiva je također zona sličnih karakteristika u posteriornom segmentu donjeg lijevog režnja promjera 4 mm, također bez promjene u odnosu na prethodni nalaz.
Lijevo apikalno vidljiva je nodozna lezija promjera 3 mm. Desno u području lart. segm. donjeg pl režnja par nodoznih lezija subleuralno lokalizirana promjera do 3 mm.

2. Na presjecima kroz abdomen i zdjelicu prikaže se jetra uredne veličine. U VII. segmentu subkapsularno prikaže se hipodenzna nepravilna lezija promjera 1,8 cm, otvorene etiologije. Na granici II. i III. segmenta anteriorno subkapsularno prikaže se hiperdenzna lezija promjera 1,3 cm, hiperdenzna i na nativnim i na postkontrastnim slojevima, otvorene etiologije.

Unaprijed se zahvaljujem,
LP

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
opisane promjene na plućima su premalene da bi se moglo točno reći o čemu se radi i zasad se mogu zanemariti.
Međutim, opisane promjene na jetri su sumnjive na metastaze. Ne mora nužno značiti da se radi o metastazi, samo treba nastaviti s dijagnostikom kako bi se ustanovilo o čemu je točno riječ.