Rak debelog crijeva

strah od raka debelog crijeva

Mario

Poštovani,

U zadnje vrijeme sam dosta čitao o raku debelog crijeva te piše da ako jedem puno mesa i salama imam veću šansu da obolim, je li to uistinu tako i kakvu bi hranu morao jesti da izbjegnem rak, inače često imam zatvor i tvrdu stolicu.

Puno hvala,

Mario

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prehrana prebogata mesom, osobito suhomesnatim prerađevinama koje su masne i začinjene, uzrokuje rak debelog crijeva. Trebali biste jesti više namirnica bogatih biljnim vlaknima što je povezano s manjim rizikom nastanka raka debelog crijeva, a na taj način riješli biste i probleme s tvrdom stolicom i začepom. Biljnim vlaknima su osobito bogate mahunarke (grah, grašak, bob, leća), slanutak, zatim žitarice osobito cjelovite(integralne; neljuštena riža, kruh pecivo i tjestenina od cjelovitog brašna-Graham), ali i svo zeleno i drugo povrće i na kraju voće. Preporuča se jesti povrće 3-5 puta na dan. Naravno uz navedeno prehrana treba sadržavati i meso, ribu, mliječne proizvode i jaja.