Rak debelog crijeva

Tumacenje dijagnoze

lilli

Postovani
Imam dijagnozu od svog oca 73 god. mozete li mi pomoci u tumacenju jer je sve na latinskom. Moze li mu pomoci operacija kemoterapija.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru
Dijagnoza:
Tm. Bronchi lobi sup pulm dex
Meta pulmonum bill.
Lymphadenopathia mediastinalis
Npl. Colonis - adenoca
Meta costae,columne vertebralis os sacri et pubis
Diathesis allergica
Kopb
Nicotinismus

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
prema navedenim dijagnozama radi se o zloćudnom tumoru debelog crijeva te postoje metastaze u rebrima, kralježnici, kostima zdjelice, oba plućna krila i limfnim čvorovima u prsima. Također se sumnja i na drugi zloćudni tumor desnog plućnog krila.
Bolest jest jako proširena, u prvom redu bi se liječila kemoterapijom a promjene na kostima se mogu zračiti ukoliko su bolne. Međutim, mogućnosti liječenja ovise u prvom redu o općem stanju bolesnika i procjeni onkologa kako bi bolesnik mogao podnijeti terapiju.