Rak debelog crijeva

Tumor jejunuma s metastazom na jetri

Mely123

Poštovanje,

moj otac kod kojeg je prije 3 tjedna dijagnosticiran tm jejunuma sa metastazom na jetri je jučer operiran(odstranili su metastazu na jetri i tm sa jejunuma).
Mi smo kod oca došli do dijagnoze pomoću MR enterografije(slučajno) te nakon toga odmah dogovorili op.
Neznam dali smo prije operacije trebali napraviti MR ili CT toraksa,abdomen i zdjelice..Da vidimo da se nije još proširilo na pluća ili negdje u trbuh..Jer nam je kirurg koji ga je operirao rekao,da će on to odmah ukloniti(sa jetre i t.crijeva).Tak smo i napravili i nismo radili dodatna snimanja,osim preoperativne pripreme..Nezz dali da ga kad izađe iz bolnice na svoju ruku odvedem na CT ili ce on na to biti upućen od onkologa? I kada dolaze na red kemoterapije i zračenje(što će on sigurno morati),nakon PHD nalaza.. Koliko se čeka PHD nalaz?

Unaprijed hvala na odg..
Lp

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
patohistološki nalaz se obično čeka oko 7-10 dana. S nalazom ćete se javiti pnkologu koji će odlučiti treba li još bolesnik napraviti dodatne pretrage i koje. Također će se s obzirom na patohistološki nalaz te rezultate pretraga donijeti odluka o nastavku liječenja nekim oblikom sistemske terapije. Ukoliko je bolest odstranjena u potpunosti te se nije proširila na druge organe, neće trebati zračenje.