Rak debelog crijeva

Tumor jejunuma s metastazom na jetri

Mely123

Poštovanje,

otac(63g) je operiran prije 2 tjedna.
Operacija je prošla uredno,u nastavku ću vam napisati PHD nalaz.Te vas molim na detaljno mišljenje.Što nam je dalje činiti i koliko dugo tata može preživjeti sa ovom vrstom tumora?
PATOHISTOLOŠKA DIJAGNOZA;
Adenocarcinoma intestini tenuis
Adenocarcinoma metastaticum lymphonodi(I/XII)
Cholecystitis chronica
Adenocarcinoma metastaticum hepatis

Uzorak tankog crijeva(jejunuma)
Na0.5 cm od bližeg ruba resekcije nalazi se tum tvorba vel 7x7x4 cm koja zauzima čitavu cirkumferenciju tankog crijeva.
Histološki gradus-gradus II(umjereno diferenciran)
Tumor invadira kroz mišićni sloj u subserozno masno tkivo.
Proksimalni rub nije zahvaćen tum tkivom
Distalni rub nije zahvaćen tum tkivom
Cirkumferencijalni rub-tumor se nalazi mjestimice na 0,1 cm od opisanog ruba.

Limfovaskularna invazija-nije nađena
Perineuralna invazija-ne

Limfni čvorovi
Izolira se 12 lim cv.promjera 0,2do0,8 cm od kojih se u jednom nalazi tum.tkivo koje probija kapsulu čvora,tum infiltrat je 0,7x0,5 cm.
Preostali limf čvorovi su zrelog limfatičkog tkiva bez tumora.

Staplerski prstenovi
Uzorak 1i 1,5 cm histološki se na pregledanim prerezima nalazi stjenka taknog crijeva bez tumora.

Žučnjak
Uzorak 8x2x1 cm,debljina sluznice 0,3 cm sjajne seroze i smeđe sluznice.
Uz vrat žučnjaka se izolira 1 limfni cvor do 1 cm.
Histološki sa pregledanim prerezima uredni sluznični nabori,prekriveni urednim epitelom
Fibromuskularni sloj je zadebljan ožljnim vezivom i infiltriran srednje gustim infiltratima mononukleara.
Opisani lim čvor urednog izgleda.

Uzorak jetre
Velìčina 9x6x10cm na prerezu kroz čitav uzorak nalazi se bjelkastožućkast čvor vel 7,5x5, 5x8cm
Opisani čvor se makroskopski mjestimice nalazi tik do ruba resekcije.
Histološki na pregledanim prerezima se nalazi tkivo jetre infiltrirano prethodno opisanim tumorom.

Žao mi je što je poruka ovako opsežna,ali htjela sam detaljno sve napisati,kako bi vi znali o čemu se točno radi.

Unaprijed se zahvaljujem.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
radi se o rijetkoj lokaciji tumora tako da je dosta teško dati odgovore na Vaša pitanja, jednostavno nema podataka.
U svakom slučaju, tumor na jejunumu je odstranjen ali rub prema okolini je relativno mali, 1 mm. Isto tako promjena na jetri za koju se ispostavilo da je metastaza je odstranjena ali je dosta velika i rub prema zdravom tkivu jetre je također blizak. Sve to znači da sada bolesti nema (pod pretpostavkom da je prije operacije učinjena dijagnostička obrada koja je isključila širenje bolesti izvan abdomena). Međutim, postoji rizik povrata bolesti te bi bilo uputno provesti preventivno liječenje kemoterapijom, ukoliko to opće stanje bolesnika dozvoljava. To je moje mišljenje ali, ponavljam, da se radi o jako rijetkoj lokalizaciji tumora i da će onkolog koji pregleda bolesnika i cjelokupnu medicinsku dokumentaciju možda smatrati da nastavak liječenja treba biti drugačiji.

Mely123

Poštovanje,
otac je operiran(odstranjen tm na tankom crijevu i metastaza na jetri)..Prošla su 2 mj od op..On se oporavio dobro.Inače kr slika mu nije najbolja,ali je zadovoljavajuca,a markeri su uredni..Treba krenut u srijedu sa kemoterapijom po FOLFOXU.
Rečeno mu je da sa sobom donese nalaz Mr abdomena..
Mr abd smo nap i opet su nađene tri metastaze na desnom režnju isti dio di je bila otklonjena stara metastaza.Sad ćemo se s tim javit na int.onkologiju u srijedu.
Koja je procedura u takvim situacijama?
Ponovna operacija,pa onda kemoterapija ili se odmah starta sa kemoterapijom?
Bojim se ako ode sad opet na operaciju,da će profulati kemoth s kojom je trebao početi i da će situacija biti još gora.
Te me zanima dali je bolja opcija "spaljivanje tih metastaza" zaboravila sam točan naziv tog postupka ili klasična operacija?

Hvala na odgovoru.
Lp

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nema točnog odgovora, sve opcije su otvorene.
Kirurški zahvat dolazi u obzir ukoliko ga bolesnik može podnijeti, procjena je na kirurgu. Vjerojatno kao drugu mogućnost lokalnog liječenja mislite na ciljano zračenje metastaza ali to opet ovisi o veličini, lokalizaciji, procjena je liječnika s uvidom u kompletnu dokumentaciju može li se provesti.
Međutim, u trenutku operacije postojala je 1 metastaza koja je odstranjena no vrlo brzo su nastale još 3. Načelno, to su 3 koje se vide. Pitanje je ima li još malih milimetarskih koje se u ovom trenutku ne vide. Upravo radi te mikro bolesti jedna od opcija je predložena kemoterapija. Operacija ili ciljano zračenje mogu ići i nakon nekoliko ciklusa kemoterapije kad se sad vidljive metastaze smanje.
Kojim će redom ići koje liječenje zapravo nije ni bitno. Točnog redoslijeda nema, treba se prilagoditi općem stanju i željama bolesnika.

Mely123

Poštovana doktorice,

hvala na prethodnom odgovoru.
Tata je jučer krenuo s kemoterapijama.
Na odjelu su mu rekli da ce krenuti s FOLFOX kemoth plus neka tableta(nezz koja) radi tih novih metastaza.
Dali je ta kemoth dostatna za nove sekundarizme?
Te sam eventualno mislila porazgovarati s tatinim kirurgom o tom da ipak,ako postoji mogućnost on to odstrani..Tata će
primati kemoth 6 mj(5 dana u bolnici prima,10 dana kod kuće).
Dali se tipa može zahvat obaviti nakon 3 mj kemoth i odmah dalje nastaviti s kemoth ili baš moramo čekati da primi sve u tih 6 mj?
Te ako bi klasični op zahvat bio previše(radi samog oporavka)onda bi event vidili s kirurgom o toj metodi(radiofrekvencijska ablacija) jer s tim je oporavak znatno brži.Ako se ne varam!
Dali mu mogu uzeti nešto za imunitet(mat mljec kapsule ili beta glucan) sad za vrijeme kemoth?
Te dali on može sve jesti kao i do sada,nisu potrebni neki posebni režimi prehrane?

Hvala
Lp

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
propisana kemoterapija je prikladna vrsti i stadiju bolesti a hoće li biti dostatna i kako će tumor na nju reagirati, vidjet će se na sljedećoj kontroli. Uobičajena je primjena 6 mjeseci, međutim, ukoliko se metastaze smanje i budu prikladne za operaciju, eventualno se može operirati i ranije. Sve ovisi o odgovoru tumora na liječenje ali i o tome kako će tata podnositi liječenje.
Radiofrekvencijska ablacija jest manje invazivna jer nije klasičan operativni zahvat s općom anestezijom, otvaranjem trbuha, odstranjenjem dijela jetre, gubitkom krvi, rizikom infekcije itd tako da je oporavak brži. Međutim, koja je metoda učinkovitija i koja će bit prikladnija za bolesnika, vidjet će se nakon nekoliko ciklusa kemoterapije a u dogovoru s kirurgom i onkologom.
Restrikcija u prehrani načelno nema. Manji obroci, češći, nutritivno bogati. Preporučila bih Vam stranicu nijefrka.hr gdje možete štošta doznati o prehrani onkoloških bolesnika.
Osobno nisam sklona dodacima za "imunitet". Načelno nema jasnih dokaza da djeluju a otvoreno je pitanje mogućih interakcija s kemoterapijom te nuspojava.

Mely123

Poštovana doktorice,

hvala od srca na opsežnom odgovoru.

Lijep pozdrav

Mely123

Poštovana doktorice,

tata uz kemoterapije treba krenuti na ciljano zračenje(spaljivanje) metastaza na jetri.
Dali tata nakon tog zračenja neće imati bolove i dali može odmah nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima,te normalnom prehranom?
Te me zanima još nešto,pošto su to velike doze zračenja koje će tata primiti,dali se to zračenje može prenjeti sa njega na druge osobe(u ovom slučaju na mene i na dijete koje očekujem
( trenutno sam u periodu rane trudnoće)?

Unaprijed hvala
Lijep pozdrav

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
budite bez brige, zračenje tate se ne može prenijeti ni na koga te ne može naštetiti ni Vama ni bebi.
Nakon tog ciljanog zračenja mogu se javiti bolovi a ovisno o tome kako se bude osjećao, tako će moći i nastaviti sa svojim aktivnostima. Što se tiče prehrane, načelno može nastaviti jesti kao i ranije ali bilo bi dobro po zračenju provjeriti nalaze funkcije jetre te, prema potrebi, korigirati dijetu.

Mely123

Poštovana doktorice,
hvala na odgovoru!