Rak dojke

Bol kod pojave raka dojke

jasmina

Da li moze da se oseca bol u jednoj ili u obe dojke ako postoji tumor,ili se bol moze pojaviti i iz nekih drugih razloga.Da li je osecaj tvrdoce takodje znak upozorenja?

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Bol u dojkama je najčešće posljedica fibrocitičnih promjena, a gotovo nikada nije znak nastanka tumora. Takođe niti osjećaj napetosti/tvrdoće u dojkama nije znak tumora nego se najčešće javlja u sklopu premenstualnog sindroma. Bol u dojci može se javiti i kod tumora, ali najčešće u uznapredovalim fazama kada je znatno ranije bilo očito o čemu se radi.