Rak dojke

BRCA 1 I 2

Ziko

Poštovana,

liječim se od raka desne dojke (luminal B, 16 mm, ER 100%, PR 90%, Ki 67 23%, T1cN0M0, segmentektomija i SLNB 31.7.2018.). Imam 46 godina.
S obzirom na obiteljsku anamnezu i dob u kojoj sam oboljela, u genetskom savjetovalištu odobrili su mi testiranje gena BRCA 1 i BRCA 2. Rezultat testa je negativan.
Da li navedeni rezultat isključuje eventualno odstranjenje jajnika?

Također je preporučena analiza proširenog genskog panela za rak dojke i jajnika. Da li mi možete reći što uključuje ta analiza?

Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
negativan BRCA test načelno isključuje potrebu za odstranjenjem jajnika, ali točno Vam ga može interpretirati samo onaj koji Vas je i uputio na testiranje.
Prošireni genski panel za rak dojke i jajnika ispituje 25 gena povezanih s nasljednim rakom dojke i jajnika. Može se raditi iz krvi, sline ili brisa sluznice obraza. U slučaju pozitivnog nalaza bolesnici se češće prate kako bi se eventualni tumor otkrio što ranije, dok je još izlječiv. Isto tako, članovi obitelji bolesnika s pozitivnim testom se mogu uputiti na testiranje s istom namjerom.