Rak dojke

Ca ductale invasivum

veli

Postovani,
imam 27 godina, u maju ove godine sam operisala rak dojke, imala bih par pitanja ali prvo da napisem histopatolosku dijagnozu posle kvadrantektomije. U porodici nije bilo slucajeva raka dojke.
Ca ductale invasivum gl.mammae G II, NG II tumor promera 18x18x17
Sinus histiocytosis, lipomatosis et hyperplasia follicularis lymphonodorum 0/12
Spoj gornjih kv.
Menstrualni status: Premenopauzna
ER 5
PR 7
HER2 3+

Konzilijarna odluka:
Da se primeni adj. HT FAC(III ciklusa), a potpm Taxotera III ciklua. Uz taxoteru da se otpocne adj. Herceptin, takodje uz HT da se otpocne i Zoladex, a po zavrsenoj HT uz zoladex i nolvadex 20mg/dan. Po zavrsenoj HT da se sprovede post.op.zracna terapija ostatka desne dojke.

Do sada sam zavrsila sa HT, trenutno idem na zracenje, a primam herceptin i zoladex i pijem nolvadex. Na kontroli kod hirurga posle 3 meseca od operacije sve je bilo u redu, bez recidiva. UZ abdomena posle HT u redu, kao i ostali nalazi.

Zanima me vasa prognoza i misljenje s obzirom da sam mlada, i mozda neki savet. Imam dete, ali me zanima kada je optimalno razmisljati o drugoj trudnoci i da li se uopste preporucuje posle raka dojke ?

U napred zahvalna!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Vaši su izgledi vrlo dobri. Kada i ne bi bilo provedeno nikakavo ddatno liječenje imali bi 87,3% izgleda da preživite 10 i više godina. Uz preporučeno vam i provedeno liječenje ti se izgledi penju na 96%. Što se tiče trudnoće ona je moguća i prema do sada poznatim podacima ona ne povećava rizik ponovne pojave raka dojke. Međutim ne preporuča se prije nego što protekne dvije do tri godine nakon završetka liječenja jer bi fetus mogao biti oštećen(uzrokovano kemoterapijom i/ili provedenim zračenjem).

veli

S obzirom da pijem Nolvadex i prepisan je na 5 godina, verovatno tek nakon 5 godina mogu da razmisljam o trudnoci, naravno da sve bude kako treba! Ono sto me zanima je kolika je verovatnoca da dozivim neke 50-e godine a da se ovo ponovo ne pojavi, da li je bilo i takvih slucajeva? Ili se zna da vec u startu sa ovakvom dijagnozom na sve na sta mozes da racunas je 10 i vise godina ? I sta je uopste najbolje cemu se mozes nadati sa ovakvom dijagnozom, a sta najgore?

Jos jednom se zahvaljujem na odgovoru!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Na trudnoću možete misliti tek nakon 7 godina, to jest dvije godine nakon završetka uzimanja Nolvade-a. Izgledi da doživite 50 gosina su vrlo veliki što proizlazi iz postotaka što sam vam naveo u prvom odgovoru.

veli

I jos jedno pitanje , izvinjavam se ako sam dosadna, da li svi dobijaju Nolvadex na 5 godina? Objasnjeno mi je da po nekom protokolu Nolvadex se pije 5 godina, Zoladex primam 2 godine. Cula sam da neke zene primaju zoladex 3 godine(36 meseci), ali nikoga nisam upoznala ko je manje od 2 godine primao Zoladex. A za Nolvadex mi je jedna gospodja rekla da su njoj prekinuli posle 3 godine da vise nije bilo potrebno! Mene zanima da li je to moguce , od cega zavisi i kako se propisuje duzina koriscenja ta dva preparata! Napominjem da mi u konzilijarnoj odluci nista nije pisalo koliko vremenski da se prima, samo sta treba da se primeni, pa zato pretpostavljam da je sve to utvrdjeno nekim zakonom! I zanima me da li je moguce da sve zene sa rakom dojke piju taj Nolvadex 5 godina?

Hvala jos jednom i izvinjavam se na dosadi! (Nekako kad odem kod lekara ne setim se da pitam sve sto me zanima, a i volela bih da cujem jos necije misljenje)

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema do sada provedenim kliničkim istraživanjima, najveća je korist ako se Nolvadex uzima najmanje 5 godina. U tijeku su istraživanja koja istražuju korisnost uzimanja Nolvadex-a više od 5 godina pa do 10 godina koja još nisu završena, ali preliminarni rezultati pokazuju da bi duže uzimanje Nolvadex-a moglo biti korisnije. Postoji mogućnost, za žene koje su u trenutku dijagnoze bile u premenopauzi, a tijekom liječenja su prešle u postmenopauzu, da se prekine uzimanje Nolvadex-a i nastaviz uzimati aromataza inhibitor, najčešće eksemestan. Međutim ta mogućnost za vas ne dolazi u obzir budući ste vrlo daleko od menopauze. Što se tiče Zoladex-a dosadašnja istraživanja su pokazala da je podjednaka korist od primanja dvije ili tri godine. Daljnja su istraživanja, također u tijeku, ali još nema niti preliminarnih rezultata.

veli

Postovani,
proslo je 3 i po godine od operacije, veci deo terapija sam zavrsila(3 FEC, 3 Taxotere, Herceptin, Zracenje, Zoladex), za sada je ostao samo nolvadex jos 2 godine. Slabo nalazim iskustva posle zoladexa pa bih volela ako mozete da mi pojasnite malo koliko najvise vremena moze da prodje dok se ne uspostavi ciklus. Poslednji zoladeks sam primila u junu , i jos uvek se nista ne desava, da li to znaci da se nece ni uspostaviti ciklus? Radila sam neke analize ali ni moj ginekolog nema bas iskustva sa ovom materijom da bi mi rekao sta se desava.

TSH-hs 2.69
FT4 17.11
ESTRADIOL (E2) 15.71
LH 3.67
FSH 6.49
CEA 0.48
CA 15-3 10.91

UZ nalaz uterus u indiferentnom polazaju 61x33x40
endometrijum 3mm
l.ovarijum 31x20
d.ovarijum 31x20

Idem na redovne kontrole, za sada je sve u redu, i nadam se da ce tako i ostati, samo me sada malo zanima da li ce mi se ciklus uspostaviti. Imam 30 godina sada, i napominjem da sam dobijala dok sam primala HT FEC, ciklus mi je prestao od 2. og zoladeksa, a u to vreme sam vec primila 1. taxoteru! Volela bih da cujem Vase misljenje.

U napred zahvalna!

veli

Postovani,
samo jedna ispravka ili dopuna prethodnog pitanja,sad sam videla da nisam tacno napisala, poslednja primljena injekcija zoladeksa je bila krajem JULA meseca,( u prethodnom sam napisala jun).

Jos jednom hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nema pravila. Sada je prošlo tek 4 mjeseca od zadnjeg Zoladexa a i još ste pod Nolvadexom. Vrijednosti estradiola su još niske, pomoglo bi mi u tumačenju kad bih znala referentne vrijednosti laboratorija u kojem ste radili pretrage. U opisu UZV-a ginekolog ne spominje prisustvo folikula u ovariju.
S obzirom na Vašu dob te terapiju koju ste primili, za očekivati je da će se cikusi ponovo uspostaviti

veli

Hvala puno na odgovoru,
referentne vrednosti su:

LH folikularna faza 2.4 - 12.6 mlU/ml
ovulaciona faza 14.0 - 96.0 mlU/ml
lutealna faza 1.0 - 11.4 mlU/ml
postmenopauza 7.7 - 59.0 mlU/ml

FSH folikularna faza 3.5 - 12.5 mlU/ml
ovulaciona faza 4.7 - 21.5 mlU/ml
lutealna faza 1.7 - 7.7 mlU/ml
postmenopauza 26.0 - 135.0 mlU/ml

ESTRADIOL II folikularna faza 12 - 166 mlU/ml
ovulaciona faza 85 - 498 mlU/ml
lutealna faza 43 - 211 mlU/ml
postmenopauza 5 - 54 mlU/ml

Katarina Antunac, dr. med.

Nalazi FSH i LH govore da više niste postmenopauzi te da se uspostavlja funkcija jajnika. Za očekivati je ponovu pojavu ciklusa.

veli

Postovana,
u maju ove godine se uspostavio ciklus, tacnije prvi put sam dobila posle 10 meseci od poslednjeg zoladeksa. U maju je bilo i 4 godine od operacije. Sada me interesuje kako nolvedex utice na mesecne cikluse. Imala sam 31. maja, pa 29. juna, trebala sam da dobijem 28. jula ali kasni mi za sada 2 dana, inace sam imala redovne cikluse na 28 dana pre operacije. Da li mogu biti neredovni ciklusi od nolvadexa, mogu li cak kojim slucajem od nolvadexa i da izostanu ciklusi?

Katarina Antunac, dr. med.

Postovana,
Nolvadex može i ne mora utjecati na učestalost ciklusa