Rak dojke

Ca mammae lat sin Tlc N0 M0

zvone111

Majka (r. 1946.) se javlja u centar za onkologiju, na Tim za bolesti dojke, poradi odluke o daljnjem lječenju i praćenju.
DG: Ca mammae lat sin Tlc N0 M0
OP: 06.02.2007. Quadrantectomia sup et avcuatio axillae lat sin
PHD: Ca ductale invasium mammae gr I
Tumor velik 1,3 x 1,1 cm zadovoljavajuće od rezanih rubova ;
Pregledano je 6 lč, svi bez tumorske infiltracije;
Status hormonskih receptora : ER ++ u 70% tm st, PR- bojenje nije uspijelo
Her 2 status: ++

Predioeracijski UZV dojki i mamografija pokazali suspektnu tvorbu u GLK NA 2h u lijevoj dojci. Citološka punkcija susp. tvorbe pokazala da se radi o adenokarcinomu.

Postoperacijska obrada:
Scintigrafija skeleta (19.02.2007.) : uredan nalaz
Tumorski biljezi (CEA i Ca 15,3) urednog prikaza.
UZ abdomena (29.01.2007.) : Nađene su aneurizmatski promijenjena abdominalna aorta s izrazito tromboziranim zidom.
RTG srca i pluća (26.01.2007.) : urednog prikaza., ožiljci starog spec. procesa.

Savijetuje se nastavak lječenja specifičnom onkološkom terepijom, i to inicijano adjuvantnom radioterapijom, potom hormonskom terapijom, te eventualno imunoterapijom. Poradi HER2 statusa koji je imunohistokemijski definiran kao ++, potrebno je uraditi FISH pretragu. Određen je planirani termin radio terapije uz donošenje sviježih nalaz KKS, DKS i biokemijskih pretraga krvi.

Molim Vas za prognozu nastavka lječenja odnosno izglede izlječenja, zašto se onkolozi nisu odlučili i za kemo terapiju, i kakvi su rizici neprovođenje iste. Mislite li da moja supruga zadovoljava novim smjernicama HZZO-a za primjenu Herceptina i pacijentima bez metastaza, prporučate li Herceptin, kakve su nus pojava i dodatni rizici uzimanjem istog.

Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovorima.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema navedenim karakteristikama tumora vaša majka ulazi u skupinu bolesnica s niskim rizikom i zato joj je preoručena samo lokoregionalna radioterapija i nakon toga adjuvantna hormonoterapija. Međutim svakako je potrebno sa sigurnišću odrediti HER-2 status. Ako FISH pretraga pokaže da se radi o HER-2 amplifikaciji tada bi vaša majka ušla u skupinu sa srednjim rizikom i bilo bi potrebno liječenje i kemoterapijom. Herceptin se ovog trena još ne nalazi na listi lijekova HZZO-a za liječenje bolesnica s ranim, ne metastatskim rakom dojke.

zvone111

Hvala vam na odgovoru, imam još par pitanja i rezultate FISH pretrage.
Majka je počela sa zračenjem, rezultat FISH pretrage je uredan, s obzirom da ovim nalazom majka ostaje u skupini s niskim rizikom znači li to da neće biti potrebna eventualno imunoterapija prije prepisana u nalazu.
U inicijalnom nalazu stoji da je Her 2 status je ++, a rezultati dodatno tražene FISH pretrage su uredani, molim Vas možete mi objasniti rezultatre FISH pretrage u odnosu na Her 2 status ++, znači li to da tumor moje majke više ne spada u Her2 agresivnije tumore i da lječenje Herceptinom (koji će od 23.03.2007.g. biti na listi HZZO-a za bolničko lječenje) ne bi imalo nikakva efekta.
Također vas molim za procijenu potpunog izlječenje odnosno zalječenja.

Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovorima.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se nikada nije niti radiolo o sigurno HER2-pozitivnom tumoru. Nalaz HER ++ je samo upućivao na to da bi se moglo raditi o pojačanoj aktivnosti HER2-gena u tumoru vaše majke. FISH pretragom, koja je kao što navli normalna, je isključeno pojačanje aktivnosti HER2-gena. Prema tome nikakve koristi ne bi bilo od liječenja Herceptinom to jest imunoterapijom. Vaša majka ima nešto više od 85% izgleda da preživi 10 godina uz preporučeno joj liječenje.