Rak dojke

da li citostatik zrači i okolinu

angela

Svakodnevno sam u dužem kontaktu sa osobom koja ima rak dojke,zapravo recidiv...Kemoterapiju prima oko dva mjeseca i već su joj vidljive nuspojave koje idu uz to. Zanima me da li iz njenog tijela zrači citostatik i da li je to štetno za ljude? Naime, primjetila sam da mi nokti na rukama ne rastu ili vrlo sporo rastu te da sam stalno umorna.Da li to ima kakve veze s citistaticima?

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Citostatik uopće ne zrači niti unutar tijela bolesnika koji ga prima niti iz tijela bolesnika koji ga je primio.
Bolesnik koji je primio citostatik potpuno je bezopasan po svoju okolinu. Nokti zimi sprije rastu, a i osjećaj umora češće se javlja u zimskim mjesecima.