Rak dojke

Fibroadenom s hiperplazijom i iscjedak iz dojke

Otocanka

Imam 23 godine i prije 5 godina sam operirala fibroadenom s hiperplazijom (PHD nalaz) na desnoj dojci. Liječnik mi je rekao da se FA pojavio zbog dugotrajnog liječenja policističnih jajnika i nepravilnih ciklusa pilulama Diane- 35. Nakon op. pojavio mi se je iscjedak iz obje dojke blijedo mliječne boje. Nalaz odgovara cističnim promjenama sa znacima papilarne proliferacije stanica duktalnog epitela dojke. ( U razmazima se vide manje papilarne skupine stanica duktalnog epitela, fagociti, nešto češći granulociti i limfociti, po koji eritrocit te detrius.). Prolaktin 679 mIU/L, (usporednice 64-395). UZV uredan. Drugi citološki nalaz iscjetka desne dojke: U razmazima po koja grupica sitnih, morfološki neupadljivih stanica žlijezdanog epitela, brojni fagociti, skvame, nešto mrvičaste supstance. Lijevo: Nešto fagocita, bazofilna amorfna supstanca. Prije dva dana mi se je pojavio smeđkasti iscjedak iz desne dojke. Koliko mi je preporučjiva mamografija s obzirom na dob i strukturu dojki. Može li eventualna trudnoća utjecati na boju iscjetka? Koje pretrage mi preporučujete?
Unaprijed zahvaljujem!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Budući je kod vas povišen prolaktin u serumu, preporučam vam da odete na pregled specijalistu endokrinologu.

Otocanka

Hvala na prošlom odgovoru. Kada sam poslala prosluporuku, već sam bila trudna, iako to nisam zmala. Može li trudnoća utjecati na promjenu kvalitete iscjetka? Inače sam na citološku kontrolu išla 3-5 dan ciklusa, da li mogu ići na kontole i u trudnoći i kako pošto nemam ciklus? Unaprijed vam zahvaljujem na odgovoru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Trudnoća svakako može promijeniti kvalitetu i boju iscjedka iz dojke. Citološka pretraga može se napraviti i za vrijeme trudnoće.