Rak dojke

her2/neu +++ (ponovo)

kelava

Poštovani gos. Tomek !
Nedavno sam Vas kontaktirao vezano za oboljenje moje supruge, koja je uspješno završila liječenje u 8 mj 2006. god. U međuvremenu je dva puta radila kontrolu (zadnja 03,siječnja2007) koji su pokazali da su svi nalazi čisti. (Hvala bogu).
Trenutno bih Vas zamolio samo za jednu informaciju.
S obzirom da je kod nje bio utvrđen Her2/neu +++ ,a nisu postojale dokazane metastaze nije imala pravo na liječenje Herceptinom na trošak HZZO.
Ovih dana uveliko se govori o tome da će od sredine veljače i Herceptin biti dostupan svim pacijentima koji imaju Her2+++.
S obzirom da smo liječenje završili prije 5 mjeseci i trenutno nemamo nikakvu terapiju ZANIMA ME:
-Imate li saznanja kada bi trebalo početi primjena Herceptina za sve pacijente ?
-Dali i moja supruga ima šanse dobiti istu terapiju bez obzra na ovaj period mirovanja i što bi Vi preporučili
-dali su u međuvremenu stigli neki novi lijekovi koji bi se mogli preporučiti
-kada bi bilo potrebno napraviti recimo magnetnu rezonancu i dali je ona može biti korisna recimo kod ovih pacijentica

Unaprejed zahvaljujem
(informacije o dijagnozi moje supruge su pod istim naslovom na onom forumu sa istim autorom)

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Postupak stavljana Herceptina na listu lijekova HZZO-a je u tijeku, a kada će biti dovršen i za koje bolesnike i pod kojim uvijetima će biti dostupan, nemam saznanja. Danas se ne zna pouzdani odgovor na vaše drugo pitanje. U kliničkim pokusima koji su pokazali korisnost Herecptina u adjuvantnom liječenju ranog raka dojke, liječenje Herceptinom je započinjano unutar 6 tjedana nakon završenog standardnog adjuvantnog liječenja(kemoterapija i zračenj ili samo kemoterapija), odnosno najkasnije oko 9,5 mjeseci nakon dijagnoze. Također, u ovom trenu, nema novih lijekova koji bi mogli biti korisni vašoj suprizi.