Rak dojke

Hormonski rak i estradiol

Ziko

Poštovana,

liječim se od raka desne dojke (luminal B, 16 mm, ER 100%, PR 90%, Ki 67 23%, T1cN0M0, segmentektomija i SLNB 31.7.2018.). Imam 47 godina. Moja terapija uključuje postoperativnu radioterapiju, te endokrinu terapiju Nolvadexom.

U rujnu sam imala histeroskopiju i biopsiju endometrija zbog zadebljanja endometrija od 14 mm. PHD nalaz je pokazao da se radi o glandularnom polipu endometrija te dijelovima endometrija u proliferaciji.
Imam redovite menstruacije. Onkolog je zatražio nalaz spolnih hormona.

Nalaz estradiola s referentnim vrijednostima laboratorija je sljedeći:

Estradiol (s) 5941 pmol/L

Folikularna faza
Ovulacija
Luteinska faza
Postmenopauza
Trudnoća - prvo
tromjesečje

S obzirom na visoki nalaz estradiola kakvo se daljnje postupanje preporuča u mom slučaju?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
zasad bih preporučila nastavak terapije Nolvadexom.

Ziko

Poštovana,

nakon kontrole onkologa isti mi je i dalje nastavio terapiju Nolvadexom, kako ste i sami preporučili. Mene zanima zbog čega je kao terapija ostao Nolvadex bez neke dodatne terapije smanjenja estrogena u tijelu, npr. vađenja jajnika? Onkolog mi je na to pitanje odgovorio da nije ginekolog. Trenutno sam u fazi čekanja zakazanog ginekološkog pregleda.

Ujedno me zanima zašto se Zometa ne daje preventivno već kao terapija za nastale koštane metastaze? Liječim se u Rijeci i Zagrebu. U Splitu bolesnice navedenu terapiju dobivaju preventivno.

Hvala unaprijed.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
stavljanje jajnika u mirovanje- ovarijska supresija- bilo farmakološki- davanjem mjesečnih injekcija LHRH agonista, bilo kirurški- odstranjenjem jajnika je pokazalo benefit kod bolesnica mlađih od 45, 40 ili čak 35 godina, ovisno o studiji. Osobno mislim da svakoj bolesnici treba pristupiti individualno, bez obzira na dob ali nikako nisam sklona kirurškom odstranjenju jajnika, osim u slučaju metastatske bolesti.
Zometa se preventivno može i ne mora dati, nema jasnih smjernica tako da se u nekim centrima primjenjuje a u nekima ne. S obzirom na podatke iz literature ni jedan pristup nije pogrešan.