Rak dojke

karcinom

Poštovani!
Moja mama je dobila slijedeću dijagnozu:
Ca egzulcer.mammae lat.sin.
Ablatio mammae lat.sin.cum dis.axillae
PHD: CDI mammae gr.III, pT3, 2 cm
Ca metastaticum lymphonodi I/X
ER 250, PR 70, HER-2 score 0

Molim Vas da mi objasnite što znači ER, PR i HER-2 score 0. Da li za nju također vrijedi liječenje Herceptinom?

Hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke radi se o stadiju IIIB bolesti, što je vrlo uznapredovali stadij. ER 250 i PR 70 znači da su u tkivu tumora vrlo visoko pozitivni receptori za ženske spolne hormone i da se radi o visoko hormonoosjetljivom tumoru i da u jednoj od faza liječenja svakako mora biti primijenjeno hormonsko liječenje. HER-2 0 znači da u tkivu tumora ne postoji hiperekspresija HER-2 proteina/receptora što je dobar pokazatelj, budući su tumori s hiperekspresijom HER-2 proteina značajno zloćudnijeg ponašanja od tumor jednakih drugih karakteristika. To također znači da vašoj majci nije potrebno liječenje Herceptinom jer od njeg ne bi bilo nikakve dodatne koristi. Zbog uznapredovalosti tumora, vaša majka ima svega 42,7% izgleda da bez ikakvog dodatnog liječenja preživi deset godina. Bude li kod nje provedeno dodatno liječenje koje bi se trebalo sastojati od 6 ciklusa kemoterapije antraciklinom i ciklofosfamidom + lokoregionalna adjuvantna radioterapija + hormonoterapija tijekom pet godina, izgledi da preživi deset godina porasti će na oko 64%.