Rak dojke

Vaše mišljenje

nespes

Poštovani doktore!

Moja mama (1954.god.) operirana je 12.12.2006. , te dobila slijedeću dijagnozu i nalaze:
Dg: Ca mammae dex.
Op: Biopsio prob.
Segmentectomio mammae dex. cum diss. axillae
PHD: CDI gr.I
Sine meta axilae 0/18
T1N0M0 pT - 9x6x5mm
ER - 100%
PR - 100%
HER-2 0

Nakon operacije dobila je terapiju Nolvadexom 2x10mg kroz 5 god. 05.02.2007. treba se javiti na zračenje. Molila bih Vas da mi kažete Vašu prognozu glede njezine dijagnoze i nalaza. Da li je možda trebala primiti kemoterapiju ili herceptin? Koja je Vaša prognoza glede izlječenja? S obziroma da mama ima redovan menstruacijski ciklus , da li preporučujete da izvadi jajnike, pošto su nam rekli da je tumor hormonski ovisan.

Hvala Vam puno unaprijed!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke radi se o stadiju I bolesti s visoko hormonoosjetljivim tumorom. Dodatno povoljan čimbenik je i to što je tumor bio manji od 1 cm i niskog stupnja zloćudnosti(gr. I). Izgledi vaše majke da preživi deset godina su 95,6% bez ikakvog liječenja, a 96,1% uz liječenje bilo kojim načinom hormonoterapije. Od liječenja kemoterapijom ne bi bilo nikakve dodatne koritsti. Prema tome ne preporučam "vađenje jajnika" kod vaše majke. Pretpostavljam da je kod vaše majke, zbog malog tumora, učinjen poštedni operacijski zahvat i sačuvana je dojka. Zbog toga je potrebna lokoregionalna adjuvantna radioterapija da bi se spriječio recidiv tumora u dojci.

nespes

Poštovani doktore Tomek!

Zahvaljujem Vam na Vašem odgovoru i objašnjenju. S obzirmo da ste napisali da mama ima 95% tj. 96% šanse da preživi 10 godina,dali to znači da joj je ostalo još samo 10 godina života?

Hvala unaprijed !

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Naravno da to ne znači da vašoj majci preostaje još samo deset godina života. Deset godina je arbitrarno odabrana statistička granica jer se smatra da su izgledi da nakon deset godina umre od raka dojke zanemarivi. Možete to gledati i na drugi način, to jest da kod vaše majke postoji opasnost/rizik od samo 5% da u sljedećih deset godina umre od raka dojke. Što vrijeme dulje protiće ta se opasnost sve više i više smanjuje.