Rak dojke

Lezija dojke

ggud156

Postovana, Imam 31 godinu, vec 10ak godina kontroliram dojke uzv-om zbog bolova u lijevoj dojci i sve do sad uredno. Nalaz posljednjeg ultrazvuka (skraceno napisala): U GLK na 2h5cm od bradavice ostro ogranicena hipoehogena lezija 6x7x3 mm elastografski beningnih obiljezja tvrdoce 26,9kPa omjer lezije i masti 1,6. U desnoj dojci vise cisti anehogenog sadrzaja (4x4x5 mm, 5x3x9, 4x4x4, 2x2x2) Nalaz citopunkcije lezije lijeve dojke: U razmazima punktata nekoliko manjih nakupina stanica duktalnog epitela s mjestimicnom anizonukleozom i nesto golih jezgara , elementi masnog i vezivog tkivate sekret. preporuca se punkcija te lezije za 6 mjeseci. Molim vas objasnjenje nalaza i Vase misljenje, te isto tako preporuka s obzirom da mene ta dojka boli na dodir neovisno o ciklusu, te bih svakako spomenula da postoji obiteljska anamneza- majci dijagnosticiran rak dojke s 55god. ovo mi izgleda kao pracenje dok lezija ne postane maligna. Voljela bih znati sto dalje ukoliko planiram trudnocu, koliko moze imati utjecaja ili potencijalno bitj opasno.
Najiskrenije Vam se zahvaljujem na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
zasad nema nikakvih znakova maligne bolesti niti se čeka da nešto postane maligno. Postoje određene promjene koje se prate.
Vi se morate redovno kontrolirati, sukladno preporukama a ukoliko primijetite bilo kakvu promjenu, otići na pregled i ranije.
Isto tako morate i živjeti između kontrola što uključuje i možebitnu trudnoću. Jasno, moje mišljenje se temelji samo na prijepisu UZV-a kojeg ste mi poslali. Vaš liječnik ima puno više podataka o Vama tako da je njegova ipak zadnja.