Rak dojke

mama

tijana

Poštovani,
moja mama (60) je prošle godine u 6. mjesecu operirala dojku, CDI Gradus II T1NOMO, ER-O, PR-O, HER-2-0 (bile su dvije kvržice od kojih je jedna-veća bila zloćudna 13 mm, od 10 izvađenih limfnih čvorova svi negativni). Učinjena joj je mastektomija te je primila 6 "crvenih" adj. kemoterapija. Prognoza liječnika je bila ok-da može biti mirna, da je zdrava i da postoji vrlo velika vjerojatnost (80-90%) da se bolest neće ponovno pojaviti, rečeno joj je da u nekim zemljama nakon takve operacije i u takvim slučajevima niti ne daju kemoterapiju.
Dosadašnje kontrole su sve bile ok ( CA 15-3, uzv dojke, abdomena, rtg pluća, scintigrafiju će obaviti koncem ljeta).
Ovaj tjedan ponovo ima kontrolu.
Markeri CA 15-3 su u prosincu bili 17, a u ožujku 18,9.
Pitanje: Da li takav porast vrijednosti-ili eventualno neki daljnji (unutar referentnih vrijednosti) - upućuje na neka "zbivanja" u organizmu? Što te oscilacije znače? Znam da su oscilacije normalne ali, ako mi možete ukratko pojasniti, do kojih granica su normalne te da li-ako se pomalo povećavaju vrijednosti-to upućuje na nešto loše?
Vaše mišljenje?
S osobitim poštovanjem,
Tijana

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Oscilacije su normalne dok marker ne dosegne 50 J/mL. Nakon porasta iznad te granice treba pomisliti da se nešto ozbiljno zbiva.

tijana

Hvala puno