Rak dojke

Menstruacija i rak dojke

Ziko

Poštovana,

liječim se od raka desne dojke (luminal B, 16 mm, ER 100%, PR 90%, Ki 67 23%, T1cN0M0, segmentektomija i SLNB 31.7.2018.). Imam 45 godina. 13.11.2018. završila sam s predviđenom radioterapijom od 33 frakcije (25 na cijelu dojku i 8 na rez). Propisana endokrina terapija je Nolvadex koju uzimam redovito.

Uz Nolvadex koji uzimam od rujna 2018.g. jednom sam dobila menstruaciju nakon 37 dana (redoviti ciklus je 24-26 dana), a ostale menstruacije su bile točne i sukladne ciklusu. Nije mi propisan Zoladex za supresiju ovarija.

Da li je to greška s obzirom na hormonsko ovisni karcinom?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
s obzirom na Vašu dob te činjenicu da niste primali kemoterapiju, nije učinjena greška što Vam nije propisana i ovarijska supresija.

Ziko

Poštovana,

nije mi jasno zbog čega isto nije potrebno s obzirom na činjenicu da i dalje imam menstrualni ciklus, a karcinom je visoko hormonsko ovisni.
Možete li mi pojasniti?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
prema podacima iz provedenih istraživanja, ovarijska supresija se može propisivati kod mlađih premenopauzalnih bolesnica s tumorima visokog gradusa koji su zahvatili limfne čvorove pazuha.
Kako prema dostupnim mi podacima Vi ne spadate niti u jednu od navedenih skupina, unatoč činjenici da imate menstruacije i hormonski ovisan tumor, rezultati provedenih istraživanja ne podupiru primjenu ovarijske supresije u Vašem slučaju.