Rak dojke

trudnoća i rak dojke

Sara2509

Postovani,

Prije 3 godine operirala sam hormonski ovisan tumor dojke.tada su svi markeri bili u redu.
kontroliram se uzv i lab.pretrage svakih 5 mjeseci i sve je bilo u redu.
Na kontroli 30.11 laboratorijski nalaz je bio Ca 15-3 je71.9 a ca125-41U/ml
UZV je bio u redu.Tada sam bila trudna 7tjedana.
zbog povisenih markera ponavljam nalaz u 15tjednu trudnoce i sada je Ca 15-3 219U/ml ca125-36.4U/ml i CEA-7.6ng/ml.ostali lab.nalaz je u redu.jetreni nalazi su u redu..kalcij također.
Zanima me da li je toliki rast markera moguc zbog trudnoce(uzimam vaginalno i utrogestan)jer drugih problema i simptoma nemam, a i kompl.laboratorijski nalaz je u redu

S postovanjem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
marker Ca 15-3 može biti povišen u trudnoći.
Kod Vas je, međutim, dosta iznad referentnih vrijednosti a postoji i dinamika, vrijednost markera je znatno porasla između dva mjerenja tako da Vam savjetujem da se čim prije javite svom onkologu.

Sara2509

Hvala Vam na odgovoru. Bila sam kod onkologa i na konziliju te su odlucili da me se prati. Kroz desetak dana bih ponovno trebala izvaditi markere. Zanima me ,s obzirom na dinamiku rasta markera,nije li za ocekivati da ce i na sljedecem nalazu markeri biti poviseni? Mogu li markeri s ovakvom dinamikom rasta biti posljedica trudnoce ili se moze pretpostaviti da se radi o metastazama iako klinickih problema nema

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kad bismo znali kakva će biti sljedeća vrijednost markera, ne bismo ga ni određivali.
Sukladno nalazu, onkolog će se odlučiti za eventualni nastavak dijagnostičke obrade.