Rak dojke

Mišljenje o odluci Konzilija

Ziko

Poštovana,

molim Vaše mišljenje o odluci Konzilija.

PHD:
Veličina tumora: 1,6x1,2x1 cm
Makroskopska udaljenost tumora od ruba: tumor je udaljen 3 cm od medijalnog, 2,5 cm od lateralnog, 2,5 cm od gornjeg, 0,4 od donjeg, 1 cm od stražnjeg i dopire do prednjeg ruba resekcije
Histološki opis: tumor je građen od tubularnih formacija (do 75%), te tračaka i nakupina atipičnih epitelnih stanica uz mjestimice do 10 mitoza/10 HPF
Gradus jezgre: II
Prisutnost i udio in situ komponente: da, 10% DCIS kribriformnog i solidnog tipa
Limfovaskularna invazija: ne
ER: 100% jezgara tumorskih stanica pozitivno jakog intenziteta
PR: 70% jezgara tumorskih stanica pozitivno (50% jakog i 20% srednje jakog intenziteta)
HER-2: 0 (negativan)
Proliferacijski indeks Ki-67: 23%
Ostale promjene: u okolnom tkivu dojke mjestimice vidljive promjene epitela kanalića i pokoji mikrokalcifikat
Limfni ćvorovi: izolirana 3 limfna čvora čuvara promjera 0,6-1 cm koji su dijelom prožeti masnim tkivom. Histološki se na pregledanim rezovima ne nađe znakova maligniteta.

Odluka konzilija: endokrina terapija Tamoxifenom i radioterapija obzirom na stadij i biologiju bolesti. Planirati pregled ginekologa + TVCD.

Zanima me:
- da li treba tražiti reoperaciju zbog prednjeg ruba resekcije
- što znače tubularne formacije u tumoru, kao i pojašnjenje pojma mitoze
- da li je in situ komponenta bitna za liječenje
- zbog čega mi nije preporučena kemoterapija i da li je zapravo potrebna

Operirana sam 31.7.2018. Imam 45 godina.
Radioterapiju bih započela za cca 15 dana.

Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
po pitanju reoperacije radi pozitivnog prednjeg ruba resekcije morate se konzultirati s operaterom. Pozitivan rub najčešće zahtijeva resekciju, međutim operater zna o kojem se rubu radi te da li je resekcija i moguća i potrebna. Dakle, načelno treba ali kirurg je onaj koji ima zadnju riječ jer zna što je i kako operirao te kako interpretirati nalaz.
Tubularne formacije znače da su tumorske stanice posložene tako da formiraju tube, ništa posebno, samo mikroskopski izgled tumora uobičajen kod tumora dojke.
Mitoza je dioba stanica, dakle nađeno ih je ponegdje 10 na preparatu.
In situ komponenta kod invazivnog tumora je bitna kod donošenja odluke o radioterapiji kod određenih stadija bolesti ukoliko je odstranjena cijela dojka. Pretpostavljam da je kod Vas odstranjen samo dio dojke u kojem je bio tumor. In situ komponenta nema utjecaja na odluku o sistemskom liječenju.
S obzirom na stadij i biologiju bolesti kao i Vaše opće stanje te druge bolesti od kojih eventualno bolujete onkolog je zaključio da bi korist od kemoterapije bila premala da bi opravdala svoju primjenu te Vam je preporučena samo hormonska terapija i zračenje.

Ksenija73

Poštovana,

imam 45. godina i 9.10. ove godine operisana sam od karcinoma dojke. Postoperativni konzilijum nije mogao da se usaglasi oko daljeg lečenja, tako da još uvek čekam na njihovu odluku. Naime, doktori nisu mogli da se usaglase oko uvođenja hemoterapije, tj. njene opravdanosti, tako da još uvek ne znam da li ću je dobiti. Šaljem vam načelno njihovu odluku, koja nije potpisana i bila bih zahvalna da čujem i Vaše mišljenje.

T1b NO MO

Tu 10x10x8mmu GSK DD - CNB CDI G2

OP: kvandrantektomija, SLNB, plasiran klips u ložu tumora

HP:
CA DUCTALE INVASIVUM, GRADUS 2, Nottingham score = 7 (3+2+2)

Nisu nađeni znaci perivaskularne invazije.
Resekcione ivice nisu infiltrovane tumorom.

Receptorski status tumora:
ER 80% -3+Alfred 8
PR 50% - 3+Alfred 7
c-erb B2(her2/neu) Score=0
Ki67%: 30%

-sentinel čvorovi i limfni čvorovi iz desne aksile -6/0+
(sentinel 4/0+, In iz aksile 2/0+)

ZAKLJUČAK
Indikovana je AHT u sastavu -IV ciklusa.
Nakon AHT lečenje nastaviti tbl Novaldex 2x10mg uz Ro ili hiruršku ablaciju jajnika i postoperativna RT desne dojke.

Molila bih Vas za Vaše cenjeno mišljenje o primeni AHT (oko koga još uvek čekam odluku), kao i ablaciji jajnika. Da li se rad jajnika može obustaviti na neki manje radikalan način?

Srdačan pozdrav

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nije mi jasan status limfnih čvorova pazuha, ovaj način pisanja nije uobičajen te ne znam kako bih ga interpretirala, da li su zahvaćeni tumorom ili ne.
S obzirom na biologiju tumora, suglasna sam da bi bilo dobro provesti predloženu kemoterapiju
Svakako bi trebalo provesti zračenje.
S obzirom na Vašu dob, pretpostavljam da još imate mestruacije te je Nolvadex lijek izbora za Vas.
Osobno nikad nisam sklona kirurškoj ablaciji jajnika (dakle, zaustavljanju njihove funkcije). Ukoliko je potrebno, ablacija se može provesti i farmakološki, injekcijama koje se primaju jednom mjesečno.

Ksenija73

Poštovana,
hvala na odgovoru. Od 6 limfnih čvorova nijedan nije zahvaćen tumorom. Tako da se nadam da je to dobar prognostički faktor.
Hvala još jednom na mišljenju.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
upravo kao što ste i rekli, nijedan zahvaćen limfni čvor od 6 izvađenih sentinel biopsijom je izvrstan pokazatelj prognoze.