Rak dojke

PHD nalaz, nejasnoće

Zuljufi

Poštovana,

mami je dijagnosticiran rak dojke. Operirana je, te je upravo primila 2 runde kemoterapije, imam par pitanja vezano uz nejasnoće nalaza biopsije (prije operacije), phd-a (nakon operacije) i revizije phd-a tumora (2 mjeseca nakon operacije)

Više stvari nas buni.
Nalaz biopsije prije operacije je rekao ovo:
Veličina tumora 25mm
Opis: svi cilindri obilno su infiltrirani tumorskim tkivom građenim od solidnih nakupina atipičnih epitelnih stanica. Unutar tumora prisutna je žarišno oskudna nekroza. U manjem dijelu površine preparata nalazi se okolno tkivo dojke
Gradus: 2
Insitu komponenta: ne nalazi se
Vaskularna komponenta: ne nalazi se
ER 100% pozitivan
Ki67: do 30%
Her 2: negativan

Nakon operacije u inozemstvu i izvađenog tumora nalaz patologa je rekao ovako:
(Pisem ga kako je dan, na engleskom)

Segmenter mastectomy of block 4.5*4*3.5cm dimensions.
Inferior surgical limit 1.6cm, anterior 0.3cm, posterior 1.3cm, lateral 1.5cm. Medical surgical limit 2cm distance, tumor size 2.3cm.
Gradus: 3
Necrose in invasive tumor: no
Peritumoral lymphatic/vascular cavity inventory: no
Surgical limits: there is no tumor
Tumor’s nearest surgical limit: anterior 0.3cm, superior 0.6cm
No metastasis in sentinel and 7 more lymph nodes
Ki 67 - 61%
Er - 100%
Her 2 neg
Pr neg

I sada 7-8 tjedana nakon analize phd u inozemstvu načinjena je revizija dijela tumora kod nas na institutu za tumore.
Nalaz kaže:

Veličina tumora: 1,1*1cm
Histološki opis: tumor je građen od solidnih nakupina atipičnih epitelnih stanica koje mjestimice formiraju po koju pseudotubularnu formaciju nalik pseudorozetama uz više od 20 mitoza na 10HPF
Gradus: 2
In situ komponenta: ne
Limfovaskularna invazija: da
er 100%
Her 2 neg
Pr neg
Ki 67 - 44%
Chromogranin: negativan
Synaptophisin: negativan

Nakon 2 runde kemoterapije zasad markeri u granicama normale (uvijek su i bili dosad). Da li je ovo dobar znak?

Najviše me buni ovaj dio za limfovaskularnu invaziju, gradus, i ki67 faktor. 3 nalaza, 3 puta različiti rezultati. Kome vjerovati!?!? Kakve su općenito prognoze za ovaj tip tumora?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
s obzirom da je tumor u potpunosti odstranjen te se nije proširio na limfne čvorove pazuha, prognoza je dobra.
Tumor je heterogen, dakle nije ista histološka slika u svim dijelovima tumora tako da u nekima ima a u nekima nema limfovaskularne invazije, što je i pokazano. Ista stvar vrijedi i za gradus i za vrijednost Ki 67. Treba vjerovati nalazu operacije, dakle ovom drugom nalazu jer je tu patologu dostupan cijeli tumor te je taj nalaz najtočniji. One najvažnije varijable koje određuju vrstu dodatnog liječenja a to su status ER i PR receptora te Her2 status su stalne na sva 3 nalaza: ER 100%, Pr negativan i Her2 negativan,