Rak dojke

molim savjet

hermiona

imam 40 g. slijedeću dijagnozu:
Dg. Ca mammae 1.sin. C 50
15. 09. 2006. Op. ablatio mammae cum evacuatio axillae
PHD CDI gr.II
Meta lymphonodi axillae 1/10
ER 10, PR 50, HER 2 score 1+
U ponedjeljak, tj. 08. 01. 2007. imam zadnju ( 6. )kemo terapiju po shemi AC
24. 01. počinjem sa zračenjima
zanima me s obzirom na to da se uvodi herceptin na listu lijekova ulazim li u obzir za tu terapiju i kakve su prognoze za ovu dijagnozu
koje su prednosti i što je to herceptin
ako ne mogu primiti herceptin kakav je daljnji postupak

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Niste naveli veličinu tumora u dojci. Pretpostavljam da je tumor bio veličine oko 2 cm. Kod vas se onda radi o stadiju IIA ili IIB. Obzirom na stadij II i navedene ostale čimbenike kod vas je potrebno provesti dodatno, adjuvantno liječenje koje bi se trebalo sastojati od 6 ciklusa kemoterapije s antraciklinom i ciklofosfamidom, zatim lokoregionalne adjuvantne radioterapije i nakon toga još 5 godina adjuvantne hormonoterapije tamoksifen(Nolvadex) tabletama. Uz tako provedeno adjuvantno liječenje, imate 78% do 84% izgleda da preživite deset godina.Naravno, ukoliko ste inače dobrog zdravlja i ne bolujete od nekih drugih težih bolesti. Vaš tumor ne pokazuje hiperekspresiju HER-2 proteina/receptora(HER-2 0). Prema tome nije vam potrebno liječenje Herceptinom i niste kandidat za liječenje njime.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ispričavam se što sam zabunom u svom odgovoru na vaše pitanje naveo da je u vašem tumoru HER2-score 0. U vašem tumoru je, prema vašem navodu, HER2.score +. To ipak ništa ne mijenja, budući su tumori s HER2-score-om 0 i + , HER2-negativni i liječenje Herceptinom ne donosi nikakve koristi.

hermiona

hvala vam na konkretnom odgovoru. u pravu ste. tumor je bio veličine 2 cm.
u međuvremenu mi je prepisana terapija nolvadexom (5 g.), pregled ginekologa, TVCD i markeri. radiolog je zaključio da iradijacija nije indicirana s obzirom na zahvat i patološki nalaz.
nakon ovih pretraga imam kontrolu kod interniste. mogu li doći kod vas na kontrolu ili moram ići kod interniste koji me prvi puta zaprimio?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Možete doći i k meni na kontrolu. Predbilježite se za jedan od slobodnih termina.