Rak dojke

MSCT

Morinho18

Imam povećani rizik od raka dojke te općenito rakova zbog obiteljske anamneze.
Nekoliko puta mi je rtg-om snimana kralježnica u zadnjih deset godina zahvaljujuć ozljedi (2008, 2009, 2015 i 2019).
Iako me rtg zračenje ne brine toliko, bojim se MSCT-a toraksa 2013.g. Na internetu ne nalazim konkretnu razinu zračenja. Uređaj je bio nov, za to vrijeme a zračenje je vrlo kratko trajalo (po sjećanju, možda par minuta, ako ne i kraće).
Zanima me zaprimljena razina zračenja, može li se to kako "isprazniti" iz tijela, ili barem provjeriti razina ozračenosti?
Hvala unaprijed.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nemojte brinuti radi razine zračenja.
Vjerojatno ju možete provjeriti u ustanovi u kojoj je rađen CT. Ne možete ju nikako izbaciti iz organizma.
Načelno, liječnik koji ordinira pretragu dobro odvaže njezinu potrebu o odnosu na možebitni rizik zračenja.