Rak dojke

Pomoć pri tumačenju nalaza tumorskih biljega

RubyCairo

Poštovani,

Majci (1942.) je 28.11. učinjena mastektomija lijeve dojke + SLNB

Patohistološka dijagnoza: Carcinoma lobulare invasivum mammae

I-uzorak: isječak tkiva dojke 19x14x5 cm, na površini je kožna elipsa 20x14cm, s bradavicom

Tumor: 1,5 cm makroskopske udaljenosti od najbližeg ruba neoštro ograničen sivkasti čvor promjera 1,8cm

Histološki tip: invazivni lobularni karcinom

Histološki gradus: . /.

Nuklearni gradus: II

In situ komponenta: prisutna

Limfovaskularna invazija: NE

Perineuralna infiltracija: prisutna

Resekcijski rubovi: bez tumora, mikroskopski, udaljenost od najbližeg resekcijskog ruba je 5mm

Ostale promjene: odvojeno je primljen isječak tkiva dojke 8x5x2,5 cm unutar kojega se histološki nalaze multicentrična sitna žarišta in situ karcinoma, dok se invazivnih nakupina ne nalazi. In situ karcinom u ovom uzorku ne nalazi se u području kirurških resekcijskih rubova.

Dodatne analize: Imunohistokemijski se u 100% tumorskih stanica nalaze pozitivni estrogenski i progesteronski receptori u jakom intenzitetu. HER2/neu je negativan, a Ki 67 proliferacijski indeks je oko 19% (luminalni A)

PTNM: pT1cN0

Sentinel l. č. : materijal je isječak mekog tkiva 5,5x4,5x2,5cm, na presjeku se nalaze dva limfna čvora promjera 1,3cm i 3,2cm, oba reaktivnog izgleda, bez tumora.

Ordinirana je terapija letrozolom (Siletris 2,5 mg) započeta 03.01.2020.

Učinjene su kontrolne pretrage krvne slike:
Eritrociti: 4.26 (ref.int. 3.86-5.08)
Hemoglobin: 135 (ref.int. 119-157)
Hematokrit: 0.397 (ref.int. 0.356-0.470)
MCV: 93.2 (ref.int. 83.0-97.2)
MCH: 31.7 (ref.int. 27.4-33.9)
MCHC: 340 (ref.int. 320-345)
RDW: 13.2 (ref.int. 9.0-15.0)
Trombociti: 274 (ref.int. 158-424)
MPV: 8 (ref.int. 6.8-10.4)
Leukociti: 5.9 (ref.int. 3.4-9.7)
Granulociti segmentirani: 44 (ref.int. 44-72)
Limfociti: 44 (ref.int. 20-46)
Monociti: 7 (ref.int. 2-12)
Eozinofili: 4 (ref.int. 0-7)
Bazofili: 1 (ref.int 0-1)

Urea: 8.1 (ref.int. 2.8-8.3)
Kreatinin: 87 (ref.int. 63-107)
AST: 28 (ref.int. 8-30)
ALT: 21 (ref.int. 10-36)
GGT: 25 (ref.int. 9-35)
ALP: 81 (ref.int. 64-153)

Nalazi tumorskih biljega:

CA 15-3: 7.5 kIU/L (ref.int. <25.0)
CEA : 3.6 ug/L (mama je nepušač) (ref.int za nepušače <3.4)

Metoda i uređaj kojim su Učinjene pretrage: Eclia Roche

Još trebaju biti učinjeni kontrolni UZV abdomena te UZV dojki i aksila.

Molim Vaše cijenjeno mišljenje o dobivenim nalazima, od kakvog je značaja što je CEA blago povišen?

Hvala na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše majke se radi o hormonski ovisnom tumoru dojke koji se nije proširio izvan dojke i učinjenom operacijom je odstranjen u cijelosti. Ordinirana je hormonska terapija kako bi se smanjio rizik eventualnog povrata bolesti.
Svi nalazi su uredni. CEA je nekad povišen kod tumora dojke ali ovako niska granične vrijednost ne predstavlja nikakav razlog za brigu.

B

Poštovana,
Molim Vas pomoć. Majka (75) je u 12.mjesecu 2018.operirala tumor dojke gradusa 2 veličine 1,4cm. Nije zahvatio limfne cvorove, hormonski je pozitivan, her negativan, a Ki67 je 8%. Podtip luminal B. Nema perineuralne ni vaskularne invazije. Pretpostavljam što je na progesteron slabije pozitivan za razliku od estrogenskog receptora. Nije dobila ni kemo ni zračenje već pije Anastrazol.
Prije operacije markeri Ca 15-3 je bio 30.8, a kroz godinu dana je kroz nekoliko mjeseci imao po redu: 31 u ožujku 2019., 28, 29 (tijekom proljeća i ljeta) 30,6 (u rujnu), a sada u ožujku je 33,6.
CEA je u granicama refernetnih vrijednosti, ali je i on od 0,8 narastao preko 1.
UZV abdomen i dojke u veljači je bio dobar. Sve je i redu osim tih markera. Drugim riječima, mami markeri ne padaju već su stalno u laganom porastu. To me zabrinjava.
Majka od benigni stanja ima ulcerozni kolitis, kronične upale mjehura, upalne artriticne promjene i masnu jetru.
Molim Vas za odgovore:
1. Je li ovakav porast markera zabrinjavajuć (ref.vrijednost je do 25)
2. Može li majka imati uopće kakve presadnice ako nema perineuralne i vaskularne invazije (nije bilo zračenja, a rez je bio blizu ruba tumora)
3. Jesu li njene više godine nešto što ide u prilog da majka može biti mirnija oko operiranog tumora? U smislu da se bolest ipak sporije razvijala...
Zahvaljujem.
B

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
marker jest nešto iznad referentnih vrijednosti, međutim bez znatnog porasta unatrag godinu dana. Nije važna samo apsolutna vrijednost markera već i njegova dinamika a treba ga uvijek promatrati u sklopu cjelokupne kliničke slike te nalaza učinjenje dijagnostičke obrade.
Presadnice, nažalost, uvijek mogu nastati, bez obzira na perineuralnu i vaskularnu invaziju. Također nema pravila ni s obzirom na dob a zapravo ne možemo nikako znati kojom brzinom se bolest razvijala.

B

Poštovana,
Zahvaljujem na odgovoru.
Znači, vrijednost može biti povišena zbog drugih benignih razloga i taj porast markera ne bi trebao biti zabrinjavajuć? Ako se ne varam, majka s obzirom na stadij i liječenje nije u zabrinjavajućem stanju..? Tumor je u potpunosti odstranjen. Znači da je i 10godisnje preživljavanje vrlo visokog postotka?
Zahvaljujem još jednom na pomoći.
Ugodan dan.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
bitna je dinamika markera, klinička slika te nalazi drugih pretraga. Tumor jest u potpunosti odstranjen i postoje dobre šanse za potpuno izlječenje ali za to, nažalost, nema nikakve garancije.

B

Poštovana,
Zahvaljujem na informaciji i odgovoru.
Sretno u daljnjem radu.
Srdačan pozdrav.
B