Rak dojke

Punkcija - pojašnjenje nalaza

LauraS

Poštovani,
Nakon rutinske mamografije (nalaz 0) i dg: mikrokalcifikati, napravljena je uvećana mamografija. Tu je dijagnosticiran BI RADS 4. Daljnja obrada je UZV sa puncijom. Tu je dobiven sljedeći nalaz:
2389/12 - U punktatu se nalazi nekoliko kompaktnih nakupina žljezdanog tkiva čije je detalje otežano analizirati, po koja manja nakupina s gomilanjem jezgri i izdvajanjem stanica. 2390/12 - u punktatu se nalazi nakupina masnih stanica i ekstracelularna mast.
Mišljenje: desno - ekstracelularna mast, lijevo - proliferacija epitela s atipijom.
Molim Vas za pojašnjenje ovog nalaza.
Daljna obrada uključuje pregled kirurga.
Unaprijed zahvaljujem na pojašnjenju.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ova citološki nalaz ukazue da postoi pojačan rast stanica i da su neke stanice atipičnog izgleda, a to znači da postoi sumnja da bi se možda moglo raditi i o zloćudnom tumoru. edini potpuno sigurni način da se utvrdi da li se radi o zloćudnom tumoru ili ne je kirurško odstranjenje sumnjivog tkiva, to jest biopsija, i pato-histološka dignoza. Savjetujem vam da to svakako učinite.

Nora979

Poštovani,
zamolila bih Vas za pojašnjenje citološkog nalaza:

Uputna dijagnoza: Novotvorina dojke nepoznate prirode, MMG i UTZ BIRADS 4
Makroskopski nalaz: UTZ punkcija jednog kanalića prema medijalnim kvadratima desno s nešto gušćeg sadržaja, zamućeni sadržaj, nesuspektno
Makroskopski pregled: obilne bazofilne, amorfne supstance i ektracelularna mast
Zaključak: materijal je sadržaj proširenog kanalića bz staničnih elemenata ( C1/C2)

Unaprijed zahvaljujem.
Lijep pozdrav.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
u citološkom nalazu nije nađeno nikakvih stanica, pa ni malignih.
Nastavite s dijagnostičkom obradom i kontrolama sukladno dogovoru s liječnikom