Rak dojke

Rak dojke - liječenje

beabea

Poštovana,

Ljubazno Vas molim mišljenje o nastavku liječenja, na kraju sam navela pitanja.

Imam 41.godinu, nisam rađala, dva spontana pobačaja.
Odradila sam poštednu operaciju dojke i primila sam 4 AC kemoterapije ( trotjedno) i 12 paklitaksela ( tjedno ) (sada završavam paklitaksel) , te slijedi zračenje. Primam svakih 28 dana goserelin. Pohranila sam zametke prije kemoterapije.

Iz dokumentacije:

BIOPSIJA prije operacije:
ER 90%, PR 100% , Ki 36%, HER 2 1+ NG 2/3 podtip luminalni B

MR prije operacije:

U DLK desne dojke prikaže se T1 izointenzivna ovalna , spikulirana tvorba dimenzija 17X11 mm , koja intenzivno i dominantno rubno nakuplja kontrastno sredstvo s plateau tipom kinetičke krivulje i s restrikcijom difuzije na DWI sekvenci. Radi se o suspektnoj tvorbi u DLK desne dojke.

Kraniomedijalno i lateralno od opisane tvorbe izdvajaju se areali fokalnog non mass nakupljanja koji dif.dg. Mogu odgovarati in situ komponenti.
BIARDS 5

NAKON OPERACIJE:
CARCINOM MAMMAE INVASIUM

1. Materijal su 2 sentinel limfna čvora promjera 0,6 i 0,5 cm, koji su histološki i imunohistokemijski (CK AE1/AE3) bez tumora

2. VRSTA I VELIČINA UZORKA: Kvadrantektomija veličine 5X3, 5X3 cm, standardno označena koncima i markirnom žicom

FOKALNOST TUMORA: 1 žarište
TUMOR OZNAČEN:da, markiran žicom
VELIČINA TUMORA: 1,8x1,3x1 cm
HISTOLOŠKI TIP TUMORA: Invanzivni karcinom dojke ne specijalnog tipa.
HISTOLOŠKI GRADUS: II ( tubuli III, jezgre II,mitoze I )
DCIS: Da, 30%, mikropapilarnog i kribriformnog tipa, srednjeg nuklearnog gradusa s komedonekrozom
HORMONSKI STATUS: ER 90%, PR 100%
KI 67: 25 %
HER 2: Negativan (0)
POD TIP KARCINOMA: Luminalni B
STANJE RESEKCIJSKIH RUBOVA : Invanzivni karcinom i DCIS udaljen 1 mm od prednjeg resekcijskog ruba
VASKULARNA INVAZIJA: DA
PERINEURALNA INVAZIJAbig-smileA
pTN stadij: pT1c

Prijašnje dijagnoze:
Trombophilia hereditaria , F V Leiden normalan tip, F II – G/G homozigot divljeg tipa,
MTHFR (C677T) heterozigot, PAI-1 ( 4g/5G) homozigot 4G, homocistein 7.6

Endometriosis

Alergije: Cave penicilin

Moja pitanja:

1. Nastavak liječenja – da li je potrebna hormonska terapija i zračenje i koliko?

2. Koja hormonska terapija je najbolja opcija s obzirom na dijagnozu?

3. Koja hormonska terapija bi bila opcija da nije dijagnosticirana trombofilija? tj. S obzirom da mutacija nije kompletna, a pretrage na trombofiliju sam radila kod trudnoće i zbog preventive su mi ipak dali heparin. Koji lijek je najbolji kao hormonska terapija?

Da li bi trebala ponoviti nalaze na trombofiliju i da li nalaze mogu raditi pod kemoterapijom i zračenjem?

4. Da li bi odabir hormonske terapije bio isti da ne želim čuvati plodnost?

5. Koliki je najoptimalniji vremenski razmak između zadnje kemoterapije i početka zračenja?

6. Kada raditi kontrolini UZV, MR i da li i kada raditi PET/CT?

7. Molila bi pojašnjene rečenica u nalazu:

DCIS: Da, 30%, mikropapilarnog i kribriformnog tipa, srednjeg nuklearnog gradusa s komedonekrozom

STANJE RESEKCIJSKIH RUBOVA : Invanzivni karcinom i DCIS udaljen 1 mm od prednjeg resekcijskog ruba

Kraniomedijalno i lateralno od opisane tvorbe izdvajaju se areali fokalnog non mass nakupljanja koji dif.dg. mogu odgovarati in situ komponenti.

Da li to znači je bi bilo bolje da je odstranjena cijela dojka?

8. Da li mogu pod kemoterapijom obaviti denzitometriju?

9. Da li postoji lijek koji je bolji , a nema ga u RH?

10. Koje dodatne vitamine bi trebala uzimati?

Puno hvala na odgovorima!

Lijepi pozdrav!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas se radi o hormonski pozitivnom Her2 negativnom tumoru desne dojke koji se nije proširio na limfne čvorove pazuha te je u potpunosti odstranjen. Ordinirana Vam je preventivna kemoterapija kako bi se smanjio rizik povrata bolesti. Goserelin primate uz kemoterapiju s ciljem očuvanja plodnosti. U nastavku terapije trebat će provesti zračenje kako bi se smanji rizik povrata bolesti u dojku. Vjerojatno će biti planirano 15 zračenja na desnu dojku te još 4-5 zračenja samo na onaj dio dojke u kojem je bio smješten tumor. Između kemoterapije i početka zračenja trebalo bi proći 3 tjedna.
Potrebna je i hormonska terapija. Jedna od mogućnosti je sam tamoksifen a druga kombinacija goserelina i nekih od lijekova iz skupine aromataznih inhibitora. Hormonska terapija najčešće traje 5 godina. I jedna i druga opcija su jednako dobre s obzirom na tumor. Tamoksifen češće uzrokuje poremećaje koagulacije u smislu duboke venske tromboze pa bi, iako nemamo čvrstih dokaza, s obzirom na trombofiliju za Vas možda bila bolja kombinacija goserelina i aromataznog inhibitora.
Po pitanju nalaza za trombofiliju, nalaze mutacije nema smisla ponavljati, mutacije su tu i ne mijenjanju se ali bi bilo dobro povremeno učiniti testove koagulacije. Mogu se raditi pod kemoterapijom i pod zračenjem.
Da ne želite čuvati plodnost, ne biste primali goserelin tijekom kemoterapije. Ostala terapija je ista, jedino je pitanje njenog trajanja, uobičajenih 5 godina ili, s obzirom na Vašu dob, eventualno kraće, da stignete roditi. Sve to u dogovoru s onkologom.
Kontrolni UZV dojki ćete raditi svakih 6 mjeseci, mamografiju jednom godišnje a MR dojki ovisno o nalazima UZV-a i mamografije. PET CT tek ako laboratorijski nalazi te eventualni simptomi postave sumnju na povrat bolesti.
DCIS (duktalni karcinom in situ) je tumor koji nema mogućnost širenja po tijelu. Kod Vas je 30% tumora bilo DCIS. To kod Vas zapravo ne znači ništa, za odluku o nastavku liječenja bitna je ova druga invazivna komponenta tumora (preostalih 70%). Ovo non-mass nakupljanje na MR-u je upravo taj DCIS pronađen u konačnom patohistološkom nalazu.
Rub od 1 mm je dovoljan i ne znači da treba odstranjivati cijelu dojku. Korelaciju nalaza MR-a i patohostološkog nalaza ne mogu komentirati, da li je sav DCIS koji se vidi na MR-u i odstranjen, to morate raspraviti sa svojim operaterom. Zračenje se svakako provodi radi uništenja eventualne mikro bolesti u ostatku dojke.
Pod kemoterapijom možete obaviti denzitometriju.
U Republici Hrvatskoj su dostupni svi lijekovi koji se koriste u liječenju ranog raka dojke.
Bitno je zdravo se hraniti i unijeti dovoljno vitamina hranom. Ukoliko ćete primati aromatazni inhibitor morat ćete dodatno uzimati kalcij i D vitamin. Za vrijeme zračenja nemojte uzimati dodatni C vitamin.

beabea

Poštovana,

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru.

Završila sam sa kemoterapijom, čekam zračenje i počela sam uzimati Femaru.

U međuvremenu sam obavila UZV i MR dojki.

Molila bi Vas pojašnjenje MR i UZV nalaza.

MR
MR dojki je učinjen po multiparametrijskom protokolu, uključujući DWI i DCE sekvence.

Prikazuju se dojke heterogeno gustog žljezdanog parenhima koji pokazuje minimalno pozadinsko nakupljanje kontrasta.
U objema se dojkama ne nalazi tvorbi ili "non mass" lezija sa suspektnim DCE/DWI karakteristikama - nema znakova neoplastičnog recidiva.

BIRADS 2. Uredan postterapijski status dojki

Preporučuju se daljnje slikovne kontrole po preporuci onkologa.

UZV
UZV dojki pokaže se u DLK desne dojke inhomogeno hipoehogeno područje koje odgovara postoperacijskim promjenama s lamelarnim seromom.
Ne nalazi se sigurnih znakova rezidua ili recidiva osnovnog procesa.
U desnoj aksili bez patoloških promjenjenih limfnih čvorova.
U lijevoj dojci žljezdani parenhim je fibrocistično promijenjen. U GLK lijeve dojke cista promjera 9 mm bez suspektinih lezija.
Uredan izgled kože i potkožnog tkiva.
Reaktivni limfni čvorovi u lijevoj aksili.

Molim Vas pojašnjenje oba nalaza.
Što znači minimalno nakupljanje kontrasta?

Hvala !
Lijepi pozdrav!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Beabea,
nalaz UZV-a i MR-a je uredan, nema znakova zloćudne bolesti

beabea

Poštovana,

Zahvaljujem na odgovoru.

Završila sam sa zračenjem, sve je prošlo u redu.

Pijem treću kutiju Femare, poprilično me bole kosti i ruke mi trnu u noći tako da se dosta budim kako bi se namjestila , ali teško uspijevam. To je normalno, mogu dalje nastaviti sa Femarom?
Koliko traje prilagodba na lijek?

Zanima me da li iako primam goserelin moram koristiti zaštitu kako ne bi ostala u drugom stanju?

Što bi mi preporučili da mogu piti dodatno za imunitet (Beta glucan )?
Kalcij i D vitamin uzimam.
Da li preporučujete da se cijepim protiv gripe?

Lijepi pozdrav!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
prilagodba na lijek traje nekoliko mjeseci ali trnci su vjerojatnije posljedica uzimanja paklitaksela a ne Femare. Ukoliko uz trnce primijetite i slabost ruku/nogu ili gubitak osjeta, odmah se javite liječniku.
Ako primate goserelin ne bi trebala postojati mogućnost trudnoće jer on stavlja jajnike u mirovanje. Međutim, kod vrlo malog postotka žena goserelin ne djeluje te biste trebali kontrolirati hormonski status, vrijednosti FSH i LH u serumu ali mislim da Vaš onkolog vodi brigu o tome.
Za imunitet ne mogu preporučiti baš ništa a ukoliko mislite uzimati bilo kakav dodatak, prethodno se morate posavjetovati s Vašim onkologom koji ima uvid u sve lijekove koje uzimate radi mogućih interakcija.
Svakako se cijepite protiv gripe.

beabea

Poštovana,

Zahvaljujem na brzom odgovoru.

S obzirom na probleme sa kralježnicom morala bi napraviti MR vratne i LS kralježnice ovaj mjesec. Mogu li obaviti pretragu?
Sa kemoterapijom sam završila krajem lipnja, a sa zračenjem sam završila 20.08.

Zahvaljujem,

Lijepi pozdrav!

beabea

Poštovana,

Još jedno pitanje.. otpao mi je zub.

Da li mogu ići na vađenje zuba i ugraditi implatant?

Hvala,

LP

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana beabea,
možete napraviti MR.
Načelno možete i na stomatološke zahvate ali svakako obavijestite zubara o svim lijekovima koje uzimate. Nemam uvid u Vašu potpunu medicinsku dokumentaciju i ne znam koje sve lijekove uzimate pa se, za svaki slučaj, posavjetujte sa svojim onkologom. Možda će zubar prije zahvata tražiti određene pretrage krvi.

beabea

Poštovana,

završila sam sa AC protokolom, paklitakselom i zračenjem krajem kolovoza 2020. Pijem femaru.
Dojka me zna boljeti i zateže me u ramenu pazuhu. Ponekad me i probada u dojci. Da li je to normalno?Operacija je bila prije godinu dana 12.mj.2019.
Zadnji nalazi UZV i MR su u redu.
Imam endometriozu i alergična sam na penicilin.
Još jedno pitanje - da li da se cijepim protiv COVID-a?

Hvala,
Lijepi pozdrav!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
po učinjenoj operaciji i provedenom zračenju zna se javljati probadanje i bol u operiranom/zračenom području. Redovno vježbajte ruku kako su Vam pokazali nakon operacije. Kad se tumor vrati u dojku, uglavnom ne boli tako da bol koju osjećate vrlo vjerojatno nije uzrokovana tumorom nego provedenim liječenjem i s vremenom bi trebala prestati. Ukoliko se uz bol pojave i drugi znaci uoale: crvenilo, oteklina, toplina- javite se liječniku.
Drago mi je da su nalazi UZV i MR u u redu.
Prije cijepljenja Vas molim da konzultirate onkologa koji vodi Vaše liječenje i ima potpun uvid u kliničku sliku, medicinsku dokumentaciju te druge bolesti od kojih eventualno bolujete te Vam može dati bolji savjet.

beabea

Poštovana,

Nakon operacije 12/2019 primila sam kemo 4 AC + 12 paklitaksela + zračenje. Sa svime sam završila u kolovozu 2020. Radim kontrole.
Obavila sam MR, pa bi vas molila tumačenje nalaza.

Hvala!

MR dojki pokazuje stanje po kvadrantektomiji desne dojke s edemom parenhima i kože desne dojke s lamelarnim seromom u DLK dimenzija 20 x 5 mm, bez postkontrastne imbibicije.

Edem muskulature desne torakalne stijenke ( dominantno interkostalni mišići ) - opisane promjene se ne vide na priloženim MR snimskama iz 07/2020.

U parenhimu obje dojke ne vide se suspektnih tvorbi kao niti patološke postkontrastne imbibicije.
Aksile bez limfadenopatije.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nalaz MR-a ne pokazuje znakova povrata bolesti. Ove promjene koje se spominju- edem, serom su posljedica provedenog liječenja.

VinaZg

Poštovana

molila bih Vas mišljenje za moju majku r.1955.g. kojoj je dijagnosticiran tumor lijeve dojke.

Core biopsija dojke
Patohostološka dijagnoza :carcinoma mucinosum invasium mammae
Uzorak: 8 cilindara tkiva dojke, ukupna dužina svih uzoraka je 11.2 cm
Vaskularna invazija: ne
ER: 80 % pozitivnih stanica jakog intenziteta boje
PR: 80% pozitivnih stanica jakog intenziteta boje
Proliferacijski status: 60% pozitivnih statusa
HER-2/neu: negativan (1+)
Imunofenotip tumora: Luminalni B HER-2 negativan

Prema odluci onkološkog konzilija učinjena je poštedna operacija dojke.

Operacijski nalaz:
scintigrafija limfnog čvora čuvara učinjena pomoću Tc- 99 m
Segmentectomia mammae lat sim cum extirpatio lymphonody axialle sin

Nalaz phd nakon učinjene operacije

Patohistološka dijagnoza :

Carcinoma mucinosum mammae pT2N1MX
Carcinioma metastaticum lymphonodi

1.Uzorak segment dojke
Veličina uzorka 12,0 x 10,0 x 5,0
Orijentacija: da
Markiranje tumora: ne
Veličina tumora: 2,5 x 2,0 i drugi vel. 1,0 x 0,5 cm
Udaljenost tumora od najbližeg ruba: 2,3 cm od baze
Resekcijski rubovi: u pregldanom rezovima u gornjem, donjem i resekcijskim rubu tumora nije nađeno
Histološki gradus: II
DCIS: da kommedo tip
Nuklearni gradus II
Vaskularna invazija : da
Estrogenski receptori: 100 % tumorskih stanica srednjeg do jakog intenziteta bojenja
Progesteronski receptori: 90 % tumorskih stanica srednjeg do jakog intenziteta bojenja
Poliferacijski indeks: 70 %
HER 2/neu : negativan ( 0 )
SISH
Imunofenotip tumora : luminalni B (HER 2 negativan ) ( u oba tumora)
Limfni čvorovi: 3 limfna čvora promjera do 2 cm gdje sde u jednom od njih nađe tumorsko tkivo
Histološka slika odgovara multifokalnom karcinomu dojke

2. Promljen je isječak tkiva dojke vel. 5,0 x 3,5 x 2,5 cm u kojem histološki u pregledanim rezovima nije nađeno tumorskih stanica , nađu se samo žarišta epitelne hiperplazije

3. Primljeno je masno tkivo aksile veličine 5,0 x 5,0 x 3,0 cm iz kojeg se izoliraju 3 limfna čvora promjera do 2 cm gdje se u jednom od njih nađe gore opisano tumorsko tkivo

Prema navedenom nalazu koje su opcije liječenja zračenje ili kemoterapija?
Molila bih Vas daljnje prognoze za izlječenje.

Zahvaljujem na odgovoru
Lijep pozdrav!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše majke se radi o hormonski pozitivnom tumoru dojke koji se proširio na limfne čvorove pazuha.
U nastavku liječenja će svakako biti potrebno provesti zračenje dojke i limfne drenaže te će sasvim sigurno biti ordinirana hormonska terapija u trajanju od najmanje 5 godina. Zračenje i hormonska terapija mogu krenuti istovremeno.
Međutim, kako se radi o tumoru visokog proliferacijskog indeksa (Ki67) te je nađen pozitivan limfni čvor u pazuhu, onkolog će se, vjerojatno, a ovisno o općem stanju bolesnice i drugim bolestima od kojih eventualno boluje, odlučiti prvo na primjenu kemoterapije. Zračenje i hormonska terapija bi uslijedili po završetku kemoterapije.

VinaZg

Zahvaljujem Vam na odgovoru.

Srdačan pozdrav