Rak dojke

Tumačenje nalaza

Loratadin

Poštovana doktorice , imam 28 godina , nisam rađala, prvu menstruaciju dobila sam sa 15 godina,imam uredne menstrualne cikluse, prije 20ak dana na lijevoj dojci sam napipala malo veću kvržicu,po završetku ciklusa otišla sam na uz pregled i dobila slijedeće :

Inpekcija : nalaz uredan
Palpacija : pločaste konzisencije sa pločastom pokretnom, jasno ograničenom bezbonom tvvorbom promjera oko 2 cm

doppler ehosonografija

obilna glandula (ACRD) FC i fibroplastično ,mastopatično izmijenjena. U GLK lijeve dojke konglomerat anehogenih,janso ograničenih sjena,promjera oko 2 cm pokazuje nešto življu vaskularizaciju.Difuzno razasute cictične promjene do 0,5cm
Dva Fa nodusa u GLK lijeve dojke bez vaskularizacije promjera 0,67 0,6 cm
Unutar desne dojke nekolimo manjih cističnih promjena do 05 cm
Retroareolarno konusi uredni
UZ pazušnih jama uredan.
Kontrola je za dva mjeseca..

Kkakv je po Vama ovaj nalaz ? Možete li mi pojasniti tu nešto življu vaskularizaciju,šta znači ili šta može da znači u budućnosti? Trenutno sam pet dana pred novi ciklus,i kao da je ta tvorba veća,doktorica je rekla da je nalik grozdu,nakupine cisti na jednom mjestu,pokretno je ... Uplašena sam i nikako da prestanem razmišljatii o najgorem,pa Vas molim za odgovor.Hvala unaprijed na izdvojenom vremenu.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
da je liječnica imala sumnju da se radi o nečem malignom, vjerojatno bi odmah učinila punkciju ili Vas uputila na daljnje pretrage. Svakako se javite za 2 mjeseca na kontrolni UZV.
U slučaju da ste jako uplašeni a s obzirom na Vašu dob, preporučila bih Vam da napravite MR dojki

bepa1

Postovani,
molim Vas da mi protumacite nalaz UZ.
Sonografski koža i potkožno masno tkivo urednih osobina.Žljezdani parenhim blago do umjereno održan.
U desnoj dojci se na osam sati, dva cm od areole prepektoralno vide dvije ciste jedna uz drugu uz rubni kalcifikat, promjera 9x5mm- učiniti cito punkciju.
U aksilima se ne vide patoloških uvećanja limfonoda.
UZ kontrola sukladno nalazu citološke punkcije.

Najljepse Vam zahvaljujem na odgovoru.

gocfather

Poštovana,

Molio bi vas tumačenje nalaza dok se čeka konzilij. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

UZORAK: biopsija širokom iglom (5 cilindara tkiva)
VELIČINA UZORKA: dužine: 1 cm, 1,1 cm, 1,5 cm, 1,4 cm i 1,3 cm
LOKALIZACIJA (SLIKOVNOM METODOM): GLK Desne dojke
IZGLED LEZIJE(SLIKOVNOM METODOM): nepoznat
VELIČINA LEZIJE(SLIKOVNOM METODOM): nepoznata
HISTOLOŠKI TIP: NST
GRADUS JEZGRE: III
CK7: pozitivan
ER: 0
PR: 0
HER-2: 0 (negativan)
PROLIFERACIJSKI INDEKS Ki-67: 80%
IMUNOFENOTIP: trostruko negativan
KOMENTAR: u svim cilindrima vidljivo tumorsko tkivo uz žarišnu nekrozu

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana bepa1,
UZV je pokazao sumnjive ciste u desnoj dojci koje bi trebalo punktirati da se vidi o čemu se točno radi. Stoga to učinite čim prije a po dobivanju nalaza znat će se što i kako dalje. Osim opisanih cisti, nalaz je uredan.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana gocfather,
radi se o zloćudnom tumoru desne dojke koji je i trostruko negativan, dakle bolesnica tijekom liječenja neće dobivati hormonsku ni antiHer2 terapiju jer taj tip tumora na takvu terapiju ne reagira.
Potrebno je učiniti dodatnu dijagnostičku obradu kojom će se ustanoviti veličina primarnog tumora (dakle u dojci i pazuhu) te eventualna proširenost bolesti izvan dojke i pazuha a onda će se s obzirom na dobivene nalaze te uvid u opće stanje bolesnice kao i druge bolesti od kojih eventualno boluje donijeti odluka o nastavku liječenja.
Ukoliko se bolest nije proširila izvan dojke i pazuha postoje šanse za potpuno izlječenje.

rhorvat

Poštovana,

Za vrijeme sistematskog pregleda rađen mi je UZV dojki. Kako ne bih izostavila nešto bitno nalaz ću vam prepisati u cijelosti (kratak je).

Početak nalaza: UZV dojki pacijentice redovitog menstrualnog ciklusa.
Opterećena obiteljska anamneza.
Inspekcijski i palpacijski nalaz je uredan.
UZV-o se uočava heterogeni tip dojki uz uredan izgled kože, potkožnog tkiva i Cooperovih ligamenata.
Obostrano retromamilarno mliječni kanalići su blaže ektatični, izrazitije desno gdje je parenhim hipodenzniji i inhomogeniji pa preporučam citološku punkciju desne dojke retromamilarno.
U desnoj dojci na 7 sati vidljiva hipoehogena zona koja mjeri oko 0,47 cm i djeluje kao gušća cista.
U lijevoj dojci na 5/6 sati vidljiva cista promjera do 0,52 cm.
U aksilama vidljivi reaktivni lim. Čvorovi.
Za citološku punkciju donijeti uputnicu za RTG UZV i za CITOLOGA.

Kraj nalaza.

Molima vas tumačenje ovog nalaza, odnosno ima li razloga za brigu. Posebno me brinu ove dvije ciste iako mije dosta kolegica u razgovoru reklo da to nije ništa posebno te da i one isto imaju pokoju cistu, jedna od njih čak desetak. Također me brine zbog čega je potrebna punkcija tj. na što bi doktorica mogla sumnjati. Da li bi bilo dobro da napravim mamografiju?

Ove godine punim 35 godina, i majka mi je 2013. godine preminula od raka jajnika. Meni je na sistematskom pregledu utvrđeno kako su mi jajnici u redu.

Lp, Robertina

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
zasad napravite punkciju, sukladno preporuci, pa će se onda znati više.

rhorvat

Poštovana,

Dobila sam nalaz mamografije pa molim vaše tumačenje:

Poštovani dobila sam nalaz mamografije, molim vaše tumačenje.

Žarišno poremećena struktrura
Asimetrična gustoća tkiva
Gustoća fibrožljezdanog tkiva

Nalaz:
Parenhim zastupljen do 75%
U obje dojke se vide guste zone adenoze,te multiple okrugle tvorbe koje su promjera do 14,3 mm i koje mogu odgovarati cistama, te eventualno fibroadenomima.
Asimetrija parenhima u GLK desne dojke.

U obje dojke vjerojatno multiple benigne manje tvorbe koje mogu odgovarati cistama, te znacima duktektazije.
U projekciji MK lijeve dojke se vidi zona adenoze u kojoj se vide sasute sitne sjene koje mogu odgovarati artefaktima, eventulano mikrokalcifikatima.

BI RADS 0.

Preporuča se obvezno učiniti kontrolni UZV za 4-6 mjeseci.
Indiciran je i MR dojki obzirom na zastuplčjneost parenhima.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
u Vašoj dobi mamografija nije metoda izbora radi gustoće žljezdanog parenhima. Ona je pokazala neke promjene ali upravo radi navedenog se ne može sa sigurnošću reći kakve su točno. Potrebno je usporediti nalaz mamografije i UZV-a, Ukoliko se i dalje ne bi moglo reći što je u pitanju, savjetovano Vam je da se zbog dobi učini MR. Ne znam jeste li obavili preporučenu punkciju,

rhorvat

Zahvaljujem se na brzom odgovoru.

Na punkciju sam naručena 19.6. 2017.

Bella1111

Poštovana,

molim tumačenje nalaza moamografije:

Kod obostrane mamografije u dva smjera prikazale su se dojke podjednake veličine sa znacima djelomične involucije te ostatnim parenhimom smještenim šire retromamilarno. Desno se izdvaja nodularna sjena promjera 8 mm - vjerojatno cista. Radiološki suspektnih sjena kao ni gnjijezda patoloških mikokalcifikata se ne diferencira. Mamile, kutis i subkutis su rtg. b.o. BI RADS:2 Sljedeća kontrola UZV-om kroz 6 mjeseci

Unaprijed zahvaljujem!

Nevena80

Poštovana, nalaz ultrazvuka je sljedeći: u desnoj dojci miješani tip parenhima sa hipo zonom vel. 12×8 mm u dlk paramamilarno. U aksili reaktivni čvorovi. Te je nakon ult.napravljena punkcija. Nalaz: nađene su nakupine stanice duktalnog epitela blage anizomakronukleoze, ponegdje s izraženim nježnim nukleolom, sa rubnom disperzijom jezgara i nešto povećih golih jezgri.. citološka slika atipične hiperplazije , ne može se isključiti in situ neoplazma. Nakon tih nalaza me doktor uputio na core biopsiju. Kada sam došla na biopsiju doktorica je zbog nalaza ult.odlučila umjesto biopsije učiniti ponovno punkciju te je nalaz sljedeći: u razmazu punktata nalaze se kapljice masti i perferna krv. Molim vas za vaše mišljenje. Imam 37 god. Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Bella1111,
mamografija nije pokazala sumnjivih tvorbi koje bi zahtijevale nastavak dijagnostičke obrade a Vi svakako nastavite s redovnim kontrolama, sukladno preporuci.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Nevena80,
ponovljena citopunkcija nije pokazala suspektnih stanica ali s obzirom na prvi nalaz atipije i sumnje na intraduktalni tumor, bila bih sklona predloženoj biopsiji. Međutim, liječnica koja se odlučila na ponavljanje citopunkcije ipak ima više informacija od mene i sigurno je imala razlog zbog kojeg nije napravila biopsiju pa predlažem da s njom raspravite nastavak dijagnostičke obrade

Anita2907

Poštovana doktorice molim pomoć oko tumaćenja nalaza UZV dojki

Imam 29 god i nedavno sam bila na prvom UZV dojki te dobila sljedeći nalaz:

Uočavaju se parenhimatozne dojke urednog izgleda kože i potkožnog tkiva.

Na granici GK lijeve dojke uz mamilu na 1h hipoehogena oštro ograničena lezija vel 13x7 mm - idf dg FA ili gušća cista.

U aksilama se ne vidi uvećanih niti morfološki promjenjenih limfnih čvorova.

N609 - Benigna displazija dojke, nespecificirana.

BIRADS 0

Sistematski sam radila 4-5 dana prije menstruacije...

Molim pomoć oko daljnjih postupaka ili pojašnjenja....

Hvala unaprijed

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas radiolog sumnja da se radi o fibroadenomu,dobroćudnoj promjeni dojke ili cisti, dakle benignim promjenama. Da je smatrao da postoji razlog za brigu, već bi Vas uputio na daljnje pretrage. Svakako ponovite UZV za 2-3 mjeseca. Ukoliko primijetite bilo kakve promjene na dojkama, javite se liječniku i ranije.

Barbara42

Poštovana,
imam 42 godine, troje djece, u menopauzi sam već dvije godine.
3.11.2017. sam bila na operaciji tumora lijeve dojke. Odstranjena je cijela lijeva dojka te 17 limfnih čvorova. Radilo se o mastektomiji bez rekonstrukcije. Čekam odlazak na liječnički konzilij. Zanima me što znači klasifikacija gradus III obzirom na veličinu tumora te da se nisu proširili na limfne čvorove.
Molim Vas za tumačenje PHD nalaza te prognozu .

PATOLOŠKA DIJAGNOZA: carcinoma invsivum mammae x2, (NST, gradus III, luminalni tip B, HER-2 pozitivan. Sine metastazibus
pT:2 pN:0 pM: (0/XVII)

Opis nalaza biopsije:

UZORAK:dojka s aksilom te odvojeno isječak tkiva dojke
VELIČINA UZORKA: dojka 20:12:4cm aksila 8:6:3cm odvojeno isječak dojke 6,5:4:2,5 cm
VELIČINA TUMORA: 0,5cm (tumor A), 1:0,7:0,8cm (B tumor)
FOKALNOST TUMORA: dva tumora
SMJEŠTAJ TUMORA: A tumor nalazi se u odvojeno primljenom isječku tkiva dojke, a tumor B nalazi se unutar dojke na granici donjih kvadranata
UDALJENOST TUMORA OD RESEKCIJSKIH RUBOVA: A tumor nalazi se na 1/2cm od najbližeg resekcijskog ruba, B tumor nalazi se na 2cm od baze ekscizije
GRADUS JEZGRE: III (A i B tumor)
HISTOLOŠKA SLIKA: oba tumorska tkiva pokazuju istu histološku sliku građeni su od atipičnih epitelnih stanica koje formiraju tubule (40%) tračke i nakupine, vidi se oko 16 mitoza na 10 vidnih polja velikog povećanja
PERITUMORSKA LIMFOVASKULARNA I PERINEURALNA INVAZIJA: ne
EKSTENZIVNA IN SITU KOMPONENTA: solidnog, kribriformnog i mikropapilarnog tipa čini oko 30% tumorske mase B tumora te 50% tumorske mase A tumora
ER: 5% pozitivnih tumorskih stanica slabog intenziteta (A tumor)
PR: 0 (A tumor)
HER-2: 3+ (A tumor)
PROLIFERACIJSKI INDEKS Ki-67: 36% (A tumor)
AKSILA: izolira se 17 limfnih čvorova promjera od 5mm do najvećeg koji mjeri 2 cm. Žarišno u pojedinim limfnim čvorovima sinus histiocitoza.

Unaprijed puno hvala na odgovoru !

Lijep pozdrav!

majzmaj

poštovani

molim vas da mi pojasnite nalaz ultrazvuk dojki 52 godine podjednako velike dojke intermedijarnog tipa parenhima s prevalencijom inovulacije uz izdvojeni žljezdani areal operimamilarno desno prema II kv. Suspektnih solidno cističnih fokalnih promjena ne nalazim. Desno aksilaerno par upalnih limfnoh čvorića, do 10 mm uzdužno.

Sljedeća kontrola mamografska. BI-RADS 2

HVALA

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Majzmaj,
UZV nije pokazao nikakvih promjena koje bi zahtijevale daljnju dijagnostičku obradu.
Naručite se na mamografiju, kako Vam je i predloženo.