Rak dojke

Tumačenje nalaza

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Barbara42,
kod Vas se radi o 2 mala tumora (5 i 10mm) koji se nisu proširili na limfne čvorove pazuha; dakle bolest je u potpunosti odstranjena i imate dobre šanse za potpuno izlječenje.
Gradus III treba promatrati u kontekstu sveukupne biologije tumora, dakle i statusa hormonskih receptora koji su kod Vas slabo izraženi, Her2 statusa (kod Vas je pozitivan) te vrijednosti Ki67. To su parametri koji će voditi Vašeg onkologa kod odluke o nastavku sistemske (adjuvantne, dodatne) terapije.

Lunatic

Postovana,
Mama je danas bila na Glanduralnoj hirurgiji na pregledu. Doktorica joj i nije objasnila nista konkretno..
Na nalazu piše: mastopathia bill. pp sin.
Mamma secernans sin. per anamnesis
Hvala unaprijed.
Lijep pozdrav.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nažalost, ne mogu Vam reći o čemu se radi te ćete pojašnjenje ipak morati potražiti od svoje doktorice

Jelesma1

Poštovani, molim Vas da mi odgovorite. Moja je majka operirala prošle godine u 12.mj.karcinom dojke 6mm. Terapija je Arimidex 5 godina i imala je 16 zračenja. Do sada uvijek svi nalazi uredni. Prošli mjesec sistematski sav uredan ( uzv dojki, zdjelice...). Danas je išla po nalaz mamografije koju je radila na Institutu i nalaz je BIRADS 3. Piše također da nema suspektnih stanica (ili nešto slično). Jel to u redu?

Hvala Vam unaprijed.

Jelesma1

Poštovana ne vidim drugu poruku pa ću je ponovno napisati.
Na nalazu piše ovako : U obje dojke se ne nalaze suspektne stanice. Obostrano pokoji benigni mikrokalcifikat ". BIRADS 3.

Hvala Vam najljepša i ispričavam se ako sam dva puta istu poruku poslala.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nema razloga za brigu, nalaz je vjerojatno benigan, slijedi kontrola za 3-6 mjeseci, ovisno o dogovoru s onkologom.

Jelesma1

Hvala Vam najljepša na odgovoru.
Srdačan pozdrav.

majzmaj

poštovanje

ultrazvuk dojki podjednako velike dojke intermedijarnog tipa parenhima s prevalencijom involucije uz izdvojeni žljezdani areal operimamilarno desno prema II kv.

Suspektnih solidno cističnih fokalnih promjena ne nalazim.Desno aksilarno par upalnih limfnih čvorića do 10 mm uzdužno.

Sljedeća kontrola mamografska

BI-RADS 2

Da li mi možete reći što znači izdvojeni žljezdani areal i dosta često imam bolove u desnoj ruci i pod pazuhom a ponekad i u dojci

Hvala lijepo

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
izdvojeni žljezdani areal znači da u jednom dijelu dojke postoji nakupina žljezdanog tkiva dojke, ništa posebno niti opasno niti išta što bi Vas trebalo zabrinjavati.
Bolovi u dojci i ruci mogu imati puno uzroka ali rak dojke najčešće nije uzrok boli u dojci.
Nastavite s redovnim kontrolama prema predviđenom rasporedu a ukoliko primijetite bilo kakve promjene, javite se liječniku i ranije.

majzmaj

lijep pozdrav

obostrana mamografija dojke podjednake velićine s prevalencijom involucije:ACR A. Perzistira nalaz fibrozne sjene uz desnu mamilu prema II kv. Radiološki suspektnih sjena i gnjezda pataloških mikroklacifikata se ne vidi. Mamile, kutis i subkutis rdg b.o. Aksile slobodne. Sljedeća mamografska kontrola za godinu dana. BI RADS 2

IMAM 54 GOD I U ZADNJE VRIJEME BOL POD PAZUHOM I RAMENU KOJA SE ŠIRI NIZ DESNU RUKU DA LI IMA VEZE SA FIBROZNOM SJENOM.. i ne razumijem što znaći ACR.A U NALAZU MAMOGRAFIJE
LIJEP POZDRAV

majajz

Poštovana,

Molim vas tumačenje nalaza UZV-a dojke.
Obostrano i dalje bujan i gust žljezdani parenhim. Retromamilarno vide se širi galaktoformni kanalići.
Lijevo retromamilarno i paraareolarno vidi se duguljasta oštro ocrtana hipoehogena zona vel. 40x13 mm, spomenuta zona je do danas ponktirana - nalaz bez znakova atipije. Unutar opisane zove vide se prošireni galaktoformni kanalići.

Aksilarno se ne vidi uvećanih limfnih čvorova.

Preporučam kontrolni MR dojki.

Može li se iz nalaza iščitati mogućnost pojave raka dojke?

Unaprijed hvala

Maja

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Majzmaj,
Nalaz mamografije ukazuje da je u pitanju najvjerojatnije dobroćudna promjena te ste iz tih razloga naručeni na kontrolu za godinu dana. Bolovi koje opisujete najvjerojatnije nisu povezani s opisanom fibroznom sjenom. Svakako ih opišite svom liječniku koji bi Vas trebao pregledati i donijeti odluku o nastavku dijagnostike i liječenja.
ACR je kratica za American College of Radiology, američko udruženje radiologa.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Majajz,
iz nalaza se ne može iščitati mogućnost pojave raka dojke. Napravite preporučeni MR dojki.

majajz

Poštovana,

Dobila sam nalaza MR-a dojki:

===
Simetrične dojke, intermedijarne građe, s gušćim ostatnim parenhimom obostrano u svim kvadrantima.

Izraženi artefakti micanja otežavaju adekvatnu analizu.

Lijevo retromamilarno te u donjim kvadrantima vidljivo je područje "non-mass" imbibicije vel. oko 40x30 mm, uz tip I krivulje. U opisanom području vidljivo je više oštro ograničenih lezija promjera do 9 mm, koje pokazuju visoki intenzitet signala na TIRM sekvenci, te odgovaraju cistama.

U aksilama vidljivi pravilni, reaktivni limfni čvorovi.

ZAKLJUČAK: Preporuča se učiniti MR kontrolu za 6 mj.
===

Ono što mene brine, i što sam razgovarala s kirurgom je smanjena mogućnost pronalaska raka dojke, a zbog velike tvorbe. Razgovarali smo i o mogućnosti odstranjivanja tvorbe operativnim zahvatom ali nisam sigurna da li je to stvarno potrebno, a s druge strane bi se htjela riješiti brige. Da li imate kakvu preporuku?

Unaprijed hvala.
Lijep pozdrav,
Maja

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana ,
sigurnih dokaza koji bi govorili u prilog malignosti te odstranjenju promjene nema. Međutim, s obzirom na ograničenost dijagnostičkih mogućnosti razumijem Vašu zabrinutost. Konačna odluka je ipak na Vama i Vašem kirurgu.

Slavujica

Pozdrav,dobila sam nalaz mamografa koji glasi: Nativna mamografija pokazuje pravilan i simetričan raspored obilnijeg fibroglanduralnog i masnog tkiva s mjestimičnim sitnonodoznim zasjenjenjima u dubljim retromamilarnim područjima na CC projekcijama,bez tipičnih patoloških ili bez patognomoničnih mikrokalcifikacija.
Ako može objašnjenje, na pregledu sam tek za mjesec dana a operirana sam i liječena od karcinoma dojke u 32. godini.
Hvala unaprijed!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
iz dostupnih mi podataka zaključujem da nema znakova povrata bolesti u dojke

Slavujica

Hvala puno na odgovoru! Evo u međuvremenu sam uspila prije na pregled,rekli su da je sve u redu. U 12ti mjesec opet kontrola. Hvala!