Rak dojke

Tumačenje nalaza biopsije nakon poštedne operacije dojke

Martina_Dž

Poštovana,

molim Vas da mi pojasnite nalaz biopsije nakon poštedne operacije karcinoma dojke.
Pacijentica je 1962 godište.

Unaprijed zahvalna,
M.

MATERIJAL:
1. tkivo lijeve dojke
2. dodatni medijalni rub - tkivom bojom prema tumoru
DTP I: PHL08
DTP II: PHL

PATOLOŠKA DIJAGNOSTIKA:
1. CARCINOMA MAMMAE INVASIUM (pT1miNx, G3, NST)

OPIS:
UZORAK: 1. kvadrantektomija lijeve dojke:; 2. dodatni medijalni rub.
VELIČINA UZORKA: 1. 8x4x7,5 cm.; 2. 8,5x4x2 cm
ORIJENTACIJA: 1. šavi; 2. tkivna boja prema tumoru.
MARKIRANJE TUMORA: 1. da, žica
FOKALNOST TUMORA: 1. unifokalan
VELIČINA TUMORA: 1. manje od 1 mm (60tak stanica)
MAKROSKOPSKA I MIKROSKOPSKA UDALJENOST TUMORA OD RUBA:
1. tumorska mikroinvazija nalazi se na 2 mm od medijalnog ruba
2. DCIS dopire na 1 mm od ruba suprotnog tumoru (rub uz tumor je označen crvenom bojom od strane kirurga).
HISTOLOŠKI GRADAS:
1. nije moguće jasno skorirati invazivni karcinom prena nottinghamskoj klasifikaciji zbog malog broja stanica, ali najvjerovatnije se radi o G3.
NUKLEARNI GRADUS: 1. III
EKSTENZIVNI DCIS I MIKROINVAZIJA:
1. DCIS visokog gradusa, solidni način rasta s komedo nekrozom. Nalazi se žarište mikroinvazije veličine manje od 1 mm na 2 mm od medijalnog resekcijskog ruba.
2. Nekoliko žarišta DCIS-a promjera do 5 mm, na 1 mm od dijela označenog crvenom bojom, dopiru na 1 mm od suprotnog resekcijskog ruba.
VASKULARNA INVAZIJA: 1. ne
ER:1. 90% pozitivan
PR:1. 5% pozitivan
PROLIFERACIJSKI INDEKS:1. 22% (pitanje reprezentativnosti zbog malog broja tumorskih stanica).
HER-2/neu:1. negativan (0)
SUROGATNI IMUNOFENOTIP:1. luminalni B.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
jako je teško pojasniti ovaj patohistološki nalaz bez poznavanja drugih okolnosti. U svakom slučaju, nađeno je malo žarište invazivnog tumora te intraduktalni karcinom, opet s malim žarištem invazivnog tumora. Uzorak je premali da bi se mogla odrediti biologija bolesti koja bi odredila eventualni nastavak liječenja. Rubovi tumora su bliski. Nalaz će najbolje moći pojasniti operater koji ima uvid i u klinički nalaz te nalaze ranije učinjenih pretraga