Rak dojke

Tumačenje nalaza mamografije

RubyCairo

Poštovani,

Četrdeset mi je godina (174cm, 67kg) ciklusi su mi redoviti, nisam nikada uzimala hormonsku terapiju bilo kakve vrste.
Menarhe s 13 godina, trudnoća 1, porod 1, dojila 12mj.
Pozitivna obiteljska anamneza zloćudnih bolesti dojke (majka u 77-oj godini; tumor (lobularni, luminal tip A) 100% hormonski uvjetovan, u potpunosti odstranjen, nije se proširio izvan područja dojke)

Dana 27.10.2020. učinjena mi je inicijalna mamografija sa tomosintezom.
Na učinjenim nativnim mamogramima obje dojke u dvije projekcije tehnikom tomosinteze vidljive su dojke ACR tipa D.
(Dojke su izrazito male, pa je mamografija bila malo zahtjevnija, da se tako izrazim; bilo je malo teže "namjestiti" dojke za snimanje; ne znam ima li to ikakvog značaja za navedeno).

Fokalna asimetrija žljezdanog parenhima u GLK LD tik uz mamilu, dim. 30x20x15mm.

U obje dojke nema znakova infiltrativnih zasjenjenja niti suspektnih nakupina mikrokalcifikata.

U prikazanim dijelovima pektoralisa nema uvećanih limfnih čvorova.

Zaključak: BI RADS 2
Kontrolni UZV dojki u sljedećih 6-8 mjeseci, a kontrolna mamografija za 1 godinu, uz predočenje prethodnih snimki i nalaza.

(* Napominjem kako sam prethodno ove godine, 24.02.2020. učinila i inicijalni UZV dojki u kojem stoji:

Dojke su intermedijarnog tipa.
Nema suspektnih fokalnih solidnih ili cističnih lezija.
Aksilarno obostrano nema patološki izmijenjenih limfnih čvorova.
Zaključak: BI-RADS 1, uredan UZV nalaz.)

Molim Vas za pojašnjenje mamografskog nalaza u pogledu pronađene fokalne asimetrije. O čemu je riječ te kakav je njezin značaj, odnosno je li predmetni nalaz zabrinjavajuć te je li možda uputno novu UZV pretragu učiniti i ranije?

Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Adri123

Poštovani, molim Vas za tumačenje nalaza. Prepisat ću ga u cijelosti.
Dojke su uredne debljine kože i potkožja, internedijarnog tipa, guste strukture fibrožljezdanog parenhima obostrano, bez suspektno građenih fokusa. Desno makrokalcifikat unutar guste strome na 8h.Na granici lateralnih kvadranata desne dojke intramamarni LN vel. 5,4x3.9 mm. U aksilama nema svježe uvećanih l.n.
Hvala unaprijed.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana RubyCairo,
Fokalna asimetrija znači da žljezdano tkivo u jednom dijelu izgleda drugačije nego u drugom ali se zasad ne vidi nikakvih primjena koje bi upućivale na malignitet. Dakle, nalazi su zasad uredni a na kontrolne preglede idite sukladno preporukama.
Jasno, radite i samopregled dojki jednom mjesečno i ukoliko primijetite bilo kakve promjene, javite se liječniku i ranije.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Adri123,
nalaz je uredan.

tanja-1987

Postovani,

Na nalazu mamografije je naznaceno da postoji sitna kondenzacija u gk. Na ultrazvuku kasnije nije vidljivo nista sumnjivo.
Molim Vas sto znaci postojanje te sitne kondenzacije

Lp

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Tanja 1987
samo onaj koji je pisao nalaz može reći što je mislio pod terminom "sitna kondenzacija". Pretpostavljam da se radi o manjem području gušćeg žljezdanog parenhima. Dobro je što UZV nije pokazao promjene. Liječnik koji Vas je uputio na pretrage te ima uvid i u palpacijski nalaz dojki će odrediti daljnji raspored pretraga i kontrola

anam777

Poštovana, molim Vas tumačenje nalaza mamografije za moju majku.
Mama je već odradila operaciju, kemoterapije i zračenje.
Kalcifikati- vjerojatno benigni (lijevo i desno označeno)
Lijeva dojka je postoperativno manja, tvrđa i tamnije kože. Inhomogena zasjenjenja fibrocistične displazije.
Zaključak: BI-RADS 6

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nalaz mamografije ne ukazuje na povrat maligne bolesti

anam777

Hvala puno na odgovoru. Mama je bila i na scintigrafija kosti, molim tumačenje nalaza.

Na scintigramima cijelog skeleta uočava se pojačano nakupljanje aktivnosti u prvom lijevom rebru uz sternum, 6. lijevim rebru posteriorno.

Zaključak: Pojačana koštana pregradnja na opisanim lokacijama u skeletu otvorene je etiologije.

Unaprijed zahvalna

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
scintigrafijom se nije moglo reći o čemu se točno radi u ovim područjima na kojima se uočava pojačano nakupljanje aktivnosti - 1. i 6. lijevo rebro.
Može se učiniti RTG rebara odmah ili ponoviti scintigrafija nakon nekog vremena. Konačnu odluku će donijeti onkolog koji inače liječi bolesnicu i ima uvid i u kliničku sliku i u druge nalaze te samim tim može bolje interpretirati ovaj nalaz scintigrafije.