Rak dojke

UZV dojki

luce53

Molim za mišljenje UZV:
Uredan prikaz kože i potkožja.
Dojke involutivnog tipa, raspršen ostatni žlj.parenhim retroareolarno u GVK promijenjen po tipu FCP.
U GVK DD gušći areal očuvanog žlj. parenhima vel.22x8 mm.
Na granici VK LD naglašeniji galaktif. kanalići, bez sadržaja intraluminalno.
Suspektnih žarišnih lezija se ne nalazi.
U aksilama se ne nalati patomorfološki promijenjenih l.č.
U lijevoj aksili hiperehogena lezija vel. 30x9 mm-lipom.
Imam li razloga za brigu? I što dalje učiniti?
Zahvaljujem, lp

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nema razloga za brigu, trebate nastaviti s redovnim preventivnim pregledima po naputku liječnika (UZV, mamografija)

ketty3

Poštovani,
U ožujku sam zbog bolova u dojci radila uzv dojke koji je pokazao promjene u lijevoj dojci zbog čega je savjetovan uzv za 3 mj. Danas je ponovno rađen uzv i situacija je ista. Evo nalaza: Palpacijski grubozrnate promjene naglašenije na 17 sati u lijevoj dojci.
UZV: koža obje dojke uredne debljine, potkožno masno tkivo uredno, dojke heterogene ehostrukture sa gustim žljezdanim parenhimom sa FC promjenama fibroznog tipa. U lijevoj dojci na 17 sati uz NAC u obje projekcije nepravilna hipoehogena tvorba 8x8x5 mm za daljnje praćenje. Kontrola unutar 3 mjeseca te u slučaju perzistencije nalaza učiniti magnetsku rezonancu dojki. Imam 26 g, nemam u obiteljskoj anamnezi rak dojke. Povremeno osjećam tvrdoću u lijevoj dojci, inače je ta dojka veća. Zabrinuta sam zbog tvorbe koliko je situacija ozbiljna s obzirom da se traži i magnetska? Pokušat ću još zatražiti druga mišljenja. Je li nalaz opasan za moje godine? Molim savjet. Zahvaljujem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
dobro je što se tvorba nije promijenila unatrag 3 mjeseca. Magnetska rezonanca se traži upravo zbog Vaše dobi jer je žljezdano tkivo gusto te se eventualne promjene najbolje mogu vidjeti na MR-u. Možete ponoviti UZV za 3 mjeseca, kako Vam je rečeno ili, ako ste uznemireni, odmah dogovorite MR.

Kostak

Poštovani,
Molim Vas za tumačenje nalaza. Imam 21 godinu, muško sam. Prije otprilike 2-3 tjedna opipao sam veću kvržicu koja se donekle pomicala te je normalne mekoće ispod bradavice, smještene (meni gledano) više u gornjem desnom dijelu. obavio sam UTZ te je dijagnoza sljedeća:
Mamografija nije učinjena.
FA: neg.

Uredna je ehostruktura obje dojke.
Retromamilarno desno prikaže se hipoehogeno područje promjer oko 10x4 mm, moguće ginekomastični parenhim.
U aksilama se vide obostrano brojniji no veći limfni čvorovi podjednakih utz karakteristika.

Preporuča se utz kontrola za 2 mjeseca vs. Kontrola grudnog kirurga vs. FNA.

BI RADS 2

Unaprijed zahvaljujem.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
prema nalazu UZV-a radi se o žljezdanom tkivu ali Vi svakako ponovite UZV nakon 2 mjeseca te učinite predloženi pregled kirurga