Rak dojke

Zloćudni tumor desne dojke

Postovani, da li mi mozete pojasniti ove rezultate? Radi se o tumoru leve dojke.

I nalaz

1. Status post biopsiam mammae
U preostalom tkivu dojke prisutan je tumor koji odgovara:
Carcinoma ductale infiltrativum (NST) mammae G:2, nottingham score:6 (T=2, P=2, M=2), pT2 (21mm). Prisutna je peritumorska invazija limfatika.
Tumorski proces je prisutan na resekcionoj ivici.
Ostale promene: dysplasia fibrocystica mammae.
Lipogranuloma.
Granulomata corpora alieni.

2. Metastases carcinomatosae lymphonodorum (3/7).

3. Lymphonodi sine metastasis (0/5 l.nodusa iz vrha aksile).
Ptnm: T2N1a (3/12) Mx

II nalaz

Carcinoma invasium mammae (histoloski gradus II, nuklearni gradus II).
Tumor pokazuje duktalnu i lobularnu diferencijaciju.
DCIS (kribriformni tip, G1) se nalazi u tumoru.
Mikrokalcifikacije i angiovaskularna invazija se ne nalaze.
Lipomatosis dispersa texti connectivi mammae.
Oleogranulomata mammae.

Carcinoma mammae metastaticum lymphonodorum cum infiltratio texti perinodalis (3/12).
Od 12 analiziranih limfnih nodusa, u 3 limfna nodusa se nalaze metastaze karcinoma dojke.

Status ekspresije steroidnih receptorai c-erb (Her-2-neu):

Estrogen: score 6 (oko 30% nukleusa tumorskih celija pokazuje naglasen intenzitet imunoreaktivnog bojenja).

Progesteron: score 4 (manje od 1% nukleusa tumorskih celija pokazuje naglasen intenzitet imunoreaktivnog bojenja).

HER-2: 2+ (slabo, kontinuirano, membransko bojenje u vise od 15% tumorskih celija).

Hvala vam unapred na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
radi se o malignom tumoru dojke koji se proširio na limfne čvorove pazuha. Tumor je hormonski pozitivan.
Iz navedenog nije jasno da li je odstranjena cijela dojka ili samo dio u kojem je bio tumor o čemu ovisi nastavak lokalnog liječenja- eventualna reoperacija i zračenje. Također s operaterom treba razjasniti je li tumor u potpunosti odstranjen s obzirom da je nađen u rubu resekcije. Kako je nalaz Her2 2+, trebat će učiniti još jednu pretragu na uklonjenom tkivu da se vidi da li je bolesnica kandidat za anti Her2 terapiju.
Ukoliko nije dosad, potrebno je provesti daljnju dijagnostičku obradu da se ustanovi da li se tumor proširio izvan dojke i limfnih čvorova.
O navedenom, kao i o općem stanju bolesnice ovisit će prognoza te nastavak liječenja.

jesenjin982

Postovani, hvala puno na odgovoru (radi se o mojoj majci koja je 1950.godiste) a evo i odluke konzilijuma od danas:

DG: St.post biquadrantectomiam lat.sin (gornji kvadranti leve dojke, masno jastuce aksile, treci rub l.nodusa aksile)

PH: Ca ductale invasium G2, DCIS LNN 3/12

Status receptora: ER+6, PR+4, HER2 2+

S obzirom da je HER2 2+, potrebno je uraditi CISH analizu.

Potrebno je ordinirati HT AC IV ciklusa, u slucaju pozitivnog HER2 2+ Taxol+Herceptin IV ciklusa i Herceptin do godinu dana.

Nakon HT sprovesti postoperativno zracnu terapiju i ukljuciti tbl.Nolvadex 20mg.

Interesuje me koliko su agresivne ove terapije i sta ce se desiti ukoliko se HER2 i CISH pokazu negativnim? Da li to znaci da se Taxol i Herceptin onda nece davati ? I da li generalno bolje ako se tumor pokaze kao hormonski ili ne? Rezultate za CISH dobijamo za nedelju dana a sa HT verovatno krece ove nedelje.
Hvala unapred na odgovoru.

zeljen

Poštovani,
moja supruga je imala operaciju dojke pre mesec dana, sa sledećim nalazima:

PH nalaz 8572.
Definitivan PH nalaz: CARClNOMA DUCTALE INFILTRATIVUM MAMMAE ( G2, pT2).

PH 8577
Dg: DCIS (High grade).
CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM MAMMAE METASTATICUM lN LYMPHONODI (4/21), pN2a.
Lymphadenitis reactiva( 17/21).

PH 8571 (baza mamile)
Definitivan PH nalaz: Inflammatio chronica nonspecifica cum reactio gigantocellularis.
Hormonski status: ER 8, PR 3, HER2 0 , Ki 67 35%:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Jedan raniji nalaz:

IZVRŠENE LABORATORIJSE ANALIZE:
Mikroskopskopski opis
Estrogen receptor: oko 95% tumorskih ćelija pokazuje pretežno jak intenzitet jedarnog bojenja,
Allred score 8 (5+3), jako pozitivan;

Progesteron receptor: oko 15% tumorskih ćelija pokazuje pretežno slab intenzitet jedarnog
bojenja, Allred score 3 (3+1), slabo pozitivan.
Her2/Neu: Score 0 (obojeno je manje od 10% tumorskih ćelija).
Ki67 proliferativni indeks: oko 35% jedra tumorskih ćelija pokazuje pozitivnu reakciju.

Možete li mi dati komentar i procenu daljih aktivnosti?

Hvala unapred

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani jesenjin982,
Her2 jest pozitivan (2+) ali kod takvog nalaza je potrebno učiniti i Cish kako bi se ustanovilo da li će Herceptin djelovati. Ukoliko Cish bude pozitivan, ordinirat će se Herceptin, ukoliko bude negativan, neće. Taxol će svakako primiti nakon 4 ciklusa kemoterapije po shemi AC. Terapija jest agresivna ali se dosta individualno podnosi, dok se ne započne s kemoterapijom ne može se znati kako će ju bolesnica podnijeti. Svakako postoji potporno liječenje, npr. lijekovi protiv mučnina i povraćanja koji će joj biti ordinirani kako bi lakše podnijela liječenje.
Hormonski pozitivni tumori se ponašaju drugačije od hormonski negativnih tumora, teško je reći što je bolje. U svakom slučaju, ukoliko je tumor hormonski pozitivan bolesnice primaju i hormonsku terapiju koja je učinkovita i generalno se dobro podnosi. Dakle, kod hormonski pozitivnih tumora postoji više lijekova na raspolaganju nego kod hormonski negativnih.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani zeljen,
kod Vaše supruge se radi o hormonski ovisnom tumoru dojke koji se proširio na limfne čvorove pazuha. Her2 je negativan što znači da bolesnica nije kandidat za anti Her2 liječenje.
Iz navedenog nije jasno da li je učinjena poštedna operacija ili je odstranjena cijela dojka. Ovisno o općem stanju supruge te drugim bolestima od kojih eventualno boluje, supruzi će vjerojatno biti ordinirana kemoterapija a potom i hormonska terapija u trajanju od minimalno 5 godina. Po završetku kemoterapije bilo bi uputno provesti zračenje dojke odnosno prsne stijenke (ovisno o operaciji koja je učinjena) te limfne drenaže.
Naravno sve ovo vrijedi pod pretpostavkom da je prije operativnog zahvata učinjena dijagnostička obrada koja je isključila proširenost bolesti izvan dojke i pazuha.

maja991

Postovani,molim Vas da mi obrazlozite dijagnozu koju je moja mama dobila nakon PH nalaza : carcinoma ductale infiltrativum mammae G1, pT1c.
stepen diferencije G1 notthingam score 4 ( tubuli 1, jedarni pleomorfizam 2, mitoze 1 )
-in situ komponenta-nema vidljive
-limfovaskularna invazija-nema vidljive
rub: manji od 1 mm

Katarina Antunac, dr. med.

Postovana,
kod Vaše majke je nađen zloćudni tumor manji od 1 cm niskog gradusa a relativno je blizu resekcijskog ruba, udaljen je manje od 1 mm od ruba reza.
Daljnji postupak ovisi o tomu kakva je operacija učinjena (odstranjenje cijele dojke ili samo dijela u kojem je bio tumor), operacije ili dijagnostike pazuha- pitanje širenja tumora u limfne čvorove pazuha, te biologije tumora- status hormonskih receptora, Her2 status te proliferacijski indeks tumora, Odluka o nastavku liječenja ovisi i o dobi bolesnice kao i drugim bolestima od kojih eventualno boluje.

sanjalu

Dg: ca mammae lat sin disseminatum
st. post biopsiam tumoris mammae lat dex
meta pulmonis multiplices
24.11. biopsio:
ca invasivum mammae
ki: manje od 20%
ER 90%, PR %, HER 2: +1
Citološka punkcija promjene u dojci aksili - oba mjesta - adenokarcinom
UZ Dojki: desno u GLK prema LK periferno se vidi hipoehogena lobulirana tumorska masa promjera 18 mmx15 mm
U desnoj aksili nekoliko hipoehogenih limfnih čvorova promjera do 24 mm.
PETCT:promjena u desnoj dojci, sekundarizmi u aksili i plućima
- u desnoj dojci promjena veličine do 21 mm
- u aksilama limfni čvorovi veličine do 20 mm
- unutar plućnog parenhimapromjene do 8 mm
- u sredoprsju nekoliko nesignifikantnih ali oblikom ekspanuivnih limfnih čvorova
Brojne nadozne promjene u plućima obostrano SUV ,3.
Indicira se lječenje hormonskom terapijom letrozol 1x 1. Osoba ima 67 godina.
Zanima me koje su prognoze, mogućnosti daljnjeg lječenja i stavljanja pod kontrolu

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod bolesnice se radi o tumoru dojke koji se proširio na limfne čvorove pazuha te na pluća. Tumor je hormonski pozitivan te je zasad ordinirana hormonska terapija- letrozol. Dobro je što su zasad zahvaćena samo pluća, dakle PET CT-om nije pokazano širenje bolesti u druge organe. Međutim, s obzirom da se radi o metastatskoj bolesti ona je, nažalost neizlječiva ali se lijekovima može dosta dobro kontrolirati.
Nastavak liječenja ovisit će o odgovoru na hormonsku terapiju. Ta terapija se u pravilu dobro podnosi. Ukoliko se tumor smanji, nastavit će se liječenje letrozolom. Ukoliko dođe do širenja bolesti unatoč letrozolu, onkolog će umjesto letrozola ordinirati neki drugi lijek,

sanjalu

Poštovana,
zahvaljujem vam na odgovoru, kontrola je 18.01.2016. godine pa vam se javim zsa rezultatima za vaše mišljenje, lijep pozdrav i hvala

myproblem

Postovani.
Uradzen mi je quadrant recesio desne dojke i linfnih cvorova. Nalaz odgovara sredno diferenciranom duktalnom invazivnom karcinomu dojke bez nalaza metastatskih depozita u ukupno 32 izoliranih limfnih cvorova.
Histopatoloska klasifikacija nalaza: pTNM=pT1c G2 pN0 L0 R0 StageIA. Ovde me zanima jedino sta znaci G2 (srednje diferencirani tumor - skor 6).
Imunohistohemijski nalaz je: hormon zavisna neoplazma sa visokim proliferativnim indeksom i negativnim herceptinskim testom.
Antitela Intenzitet % obojenih celija Allred-skor
=================================================
ER +++ 90% 8
PgR +++ 15% 5
Ki-67 + 20% /
p53 + 5% 2
HER2 1+ 20% 3
E-cadherin +++ 100% /
Zanima me sta pokazuje E-cadherin 100%. Ono cega se bojim, je da mozda kancer nije metastaza sa nekog drugog mesta. Ja imam hijatus herniju jednjaka za koju su mi 2013g. rekli da je za operaciju.

Unapred zahvalna.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
budite bez brige, ipak se radi o primarnom tumoru dojke a ne o metastazi. Tumor se nije proširio izvan dojke na limfne čvorove pazuha.
Stupanj diferencijacije je jedan od prognostičkih čimbenika, gradus 2, dakle srednje diferenciran znači da tumor nije ni jako zloćudan (to bi bio gradus 3) ni malo zloćudan (to bio gradus 1) ali to je samo jedan u nizu od prognostičkih čimbenika.
E- cadherin je protein koji se nalazi na membrani stanica. Pokazuje o kojoj se podvrsti tumora dojke radi.

gordana11

Da li mozete da mi protumacite dijagnozu:
C509 Neoplasma malignum mammae,non specificatum
Histoloska dijagnoza:carcinoma mammae infiltrativum cutis
ER scor 8,PR scor $,HER2 1+.Ki 67 umeren (20%)
DG:St.post biopsiam tu mammae I.dex.permagnum exulcerans Lymphonodomegalia reg.axillaris I.dex.et lymphadenopathis reg.supraclavicularis I.dex
Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
radi se o opsežnom tumoru desne dojke koji je probio kožu te zahvatio limfne čvorove u pazuhu i oko ključne kosti. Tumor je hormonski pozitivan. Treba provesti daljnju dijagnostičku obradu kako bi se ustanovili da li se tumor proširio i u druge organe a potom, ovisno o nalazima, općem stanju bolesnice te drugim bolestima od kojih eventualno boluje, će se započeti s nekim oblikom sistemske terapije.

gordana11

postovani,uradjene su analize i nije se prosirio na druge organe.Da li bi mi savetovali operaciju? Konzilijum je odredio 3 serije hemoterapije FEC! Da li treba poceti sa hemoterapijom ili operacijom? Inace,imam 66 godina. Pozdrav i hvala!

Silence215

Poštovani dr. Tomek,
imam 18 godina i prije jedno mjesec i pol-dva sam napipala malu kvržicu jako blizu bradavice desne dojke. S vremenom se ona malo povećala i osjetim da se ne može micati. Nedavno sam bila radila krvne pretrage i nalazi su bili uredni i nije bilo znakova nikakve upale. Trebam li se zabrinuti i posjetiti liječnika?
S poštovanjem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Silence215
svakako posjetite liječnika.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana gordana11,
izvrsno je što se tumor nije proširio i na druge organe.
S obzirom na stadij bolesti i zahvaćene limfne čvorove, mislim da treba započeti s kemoterapijom
,

Ljiljana64

Poštovani,
molim Vas pomoć oko sljedećeg nalaza:

Dg: C50.8
Dg/ Ca mammae I. dex
Op/ Segmentectomia mammae et SLNB axillae dex. (Sentimag, 24.3.2016.)
PHD/ Carcinoma invasivum mammae (NST gradus II.luminal B, HER-2 pozitivan)
Sine meta lymphonodi (sn) 0/I

pT=15 mm
ER 30%
PR 2 %
Ki67 21,6 %
HER-2 3+

CA 15-3 = 18,0 U/ml

Imam 52 godine. Inače sam odličnog zdravlja. Sama sam napipala kvržicu, a prije toga sam išla na redovite kontrole.
Molim Vaše mišljenje oko nalaza i eventualnog daljnjeg liječenja.
Hvala Vam unaprijed!