Hematologija

Leukemija !

Marko

Zabavljam se sa djevojkom koja je prebolila Leukemiju, imamo vrlo bliske odnose, zanima me da li je bolest prijelazna i kakve posljedice može ostaviti na mene.

Unaprijed hvala, Marko.

Prim.dr.Hrvoje Minigo

Leukemije ne spadaju u zarazne bolesti te nije potreban strah da možete dobiti leukemiju od Vaše djevojke koja se liječila od ove bolesti.
Pravi uzrok leukemije do danas je ostao nepoznat, ali je poznato da postoje virusi koji se povezuju s nastankom nekih oblika akutne leukemije. Češća pojava ove bolesti u nekim obiteljima može ukazivati i na nasljenost, ali to ne znači da se ona mora pojaviti u djece oboljelih. Danas se puno preciznije mogu odrediti genetski poremećaji, koji se povezuju s nastankom leukemija.