Hematologija

Pretraga krvi

Katarina

Poštovani,

moje bi pitanje bilo da li postoji laboratorijska pretraga krvi na osnovi koje bi se moglo utvrditi da li u organizmu ima bilo koja vrsta malignih ili benignih oboljenja.
Hvala.

Prof.dr.Damir Nemet

Ne postoji jedinstvena pretraga krvi kojom bi se mogla dijagnosticirati maligna bolest. Postoji, međutim, niz krvnih pretraga koje u sklopu drugih nalaza mogu ukazivati na neku malignu bolest. Niti jedna od tih pretraga sama za sebe nije dijagnostična. Mnogi tumori proizvode tvari čija se prisutnost može utvrditi pretragom krvi no ove pretrage većinom služe za praćenje aktivnosti već dijagnosticirane, dakle poznate bolesti. Većinom su ove tvari specifične za pojedinu vrstu tumora, a ne za malignu bolest općenito.