Nefrologija

Nefrološki sy-finski

Stela

Molim vas možete li mi nešto više reći o ovom syndromu s kojim je rođeno dijete mojih prijatelja?Najljepša hvala!

prof. dr. sc. Petar Kes

Draga Stela,
Posrijedi je nasljedno oboljenje. Nasljeđuje se autosomno recesivno, što znači da je potrebno naslijediti oba bolesna gena, dakle i od majke i od oca, da bi se bolest očitovala u djeteta. Roditelji su pri tome zdravi nosioci bolesnog gena.
Kako sam naziv bolesti kaže, najčešće se pojavljuje u Finskoj (10 do 12 bolesnika/100 000 živorođene djece), ali se može javiti i u drugim zemljama.
Radi se o nasljednoj grešci u sintezi bazalne membrane glomerula (osnovna građevna jedinica bubrega), pri čemu dolazi do gubitka bjelančevina kroz bubreg, što je već prisutno i u fetusa. Bolest se može registrirati na temelju povećane koncentracije alfa feto proteina u amnijskoj tekućini prilikom amniocenteze (20. tjedan trudnoće), ali su povišene razine alfa feto proteina moguće i u majčinom serumu (pretrage iz krvi majke).
Djeca su često rođena prijevremeno, male porođajne težine,a već prvi urin sadrži velike količine bjelančevina koje propuštaju bolesni bubrezi. Djeca slabo napreduju, zaostaju u psihomotornom i koštanom razvoju, a kasni i nicanje zubi, podložna su infekcijama. Postupno se razvija bubrežno zatajenje, najkansije do 2. godine života. Liječenje kortikoidima i citostaticima je bez većeg učinka, a jedina nada je transplantacija bubrega, pa treba nastojati da dijete optimalnom prehranom, kontrolom edema i sprečavanjm infekcija dostigne onu težinu i veličinu kod koje je moguće učiniti uspješnu transplantaciju. Prehrana treba biti visokokalorična, visokoproteinska, s vrlo malo soli, uz dodatak srednjelančanih masnih kiselina, ponekad čak uz pomoć nazogastrične sonde ili kompletne parenteralne prehrane u bolničkim uvjetima.
Ukoliko dijete unatoč tome gubi mnogo proteina urinom, te stoga ne može postići odgovarajući razvoj i rast- treba pribjeći nefrektomiji takvih, bolesnih bubrega i prije konačnog bubrežnog zatajenja.. Tada se, do časa transplantacije, bubrežna funkcija nadomješta jednim od vidova dijalize – peritonejskom ili hemodijalizom a centar za dijalizu djece u Hrvatskoj je Zavod za dijalizu, KBC Zagreb, Rebro, Kišpatićeva 12.
Ukoliko imate daljnih dvojbi i pitanja, slobodno nam se obratite.

S poštovanjem,

Prof. dr. Petar Kes, specijalist internist-nefrolog
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo-Šimić, specijalist pedijatar