Neurologija

Bol u ramenu

Višnja

Poštovani doktore!
Unazad pola godine imam bolove u desnom ramenu.
Desnu ruku kad postavim u visinu trbuha lagano se trese, a povlačeći ju iza leđa nemogu ju podići iznad bubrega. Kad stavim dlanove na glavu bol u desnom ramenu i niže se pojačava.
Molim Vaše objašnjenje napravljenih pretraga, te prijedlog daljnjeg liječenja. Imam 44 godine.
Dijagnoze:
Elektroneurografski nalaz:
M.extensor dig. brevis dex.: prorijeđen intermedijarni inervacijski uzorak s izdvajanjem viših potencijala amplitude 16 mV.
M.extensor dig. brevis sin.: jedva intermedijarni inervacijski uzorak s jasnim izdvajanjem viših repetitivnih potencijala.
M.extensor dig. communsi dex., m.abductor digiti V dex.: intermedijarni inervacijski uzorak s jasnim izdvajanjem viših repetitivnih potencijala.
M:tibialis anterior dex.: intermedijarni inervacijski uzorak s pojedinim izdvajanjem viših potencijalima.
M:tibialis anterior sin.,m.deltoides dex.,mbiceps brachii dex.,m.abductor pollicis dex.:b.o.
Neurografija:
N.peroneus profundus sin.: motorna brzina 50,4 m/s, krajnja latenca 5,3 m/s /6,5 cm.
N.peroneus profundus dex.: motorna brzina 53,7 m/s, krajnja latenca 4,5 ms /5,5 cm.
N.medianus dex.: krajnja latenca 3,1 ms/6 cm.
Senzorna brzina 63,2 m/s.
N.ulnaris dex.: senzorna brzina 54,3 m/s.
Zaključak: Teža kronična neuralna lezija registrirala se u radikularnoj distribuciji L5S1 desno, umjerena lijevo, blaža C7,8 desno. Rezultati neurografske analize su u granicama normale.

CT kralješnice:
Kompjuterizirana tomografija kralješnice pokazuje u skeniranim segmentima L4 do S1 primjereno široki i uredno oblikovani medularni kanal.
U segmentu L4L5 minimalno desnostrano dorzolateralno izbočenje fibroznog prstena IV diska, kao i mediodorazlo izbočenje prstena IV diska u segmentu L5S1.
U oba segmenta minimalne, incipijentne deg. Promjene na malim zglobovima.
Znakovi protruzije IV diska se ne nalaze.

doc. dr. Zlatko Trkanjec

Dijagnosticirano Vam je oštećenje korijenova živaca (petog slabinskog i prvog križnog, te sedmog i osmog vratnog). Bolovi u ramenu koje opisujete mogli bi biti uzrokovani oštećenjem perifernih živaca, međutim postoje i mnogi drugi uzroci bolova u ramenu. Prema Vašem opisu moguće je da tegobe nisu neurološke, već reumatske. Svakako biste trebali učiniti rtg snimanje desnog ramenog zgloba, te otići na pregled ortopedu, reumatologu i fizijatru.