Neurologija

Coma cerebrale

janeva

Postovani
Moja mama je u komi vec 2 godine sa dijagnozom Coma cerebrale.Do ovo stanje je doslo pri voved u anestezii radi nemogucnost intubirati se, nastao je bronhospazam sa pad na saturacii, bradikardii, i pad tenzije.Pacijentka je bila na program za elektivnu hirurgiju (cholecystectomia).Pacijentka se hrani preku gastricna sonda ajedine lekarstva koje dobije su Fraxiparin (Cleksane) i Tagretol.Dal postoje neki druge lekarstva koj bi pridoneli za promenu njeno stanje?
Unapred vam hvala

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovani,
koma je stanje produljene nesvijesti koje se odlikuje nedostatkom budnosti i odsutnošću svijesti. Produžena koma vodi u trajno vegetativno stanje koje ljude s teškim ozljedama mozga može dugotrajno održavati na životu uz pomoć složenih strojeva i pomagala. Stanje svijesti pacijenata u komi ili trajnom vegetativnom stanju uključuje različite stupnjeve, poput minimalnog stanja svijesti ili pak stanja zaključanosti u kojemu pacijent posjeduje razine misaonih sposobnosti, ali su mu mogućnosti komunikacije s okolinom znatno smanjene ili posve izostale. Osim navedene terapije, potrebna je i neurološka i internistička kontrola te trajna higijenska skrb o bolesniku. Oporavak pacijenata u komi uvelike ovisi o tehničkoj opremljenosti bolnice, stručnosti liječnika i medicinskog osoblja, ali i o brizi obitelji. Hoće li se pacijent potpuno oporaviti, ovisi o tome što je uzrokovalo komu ali i o njegovu općenitom zdravstvenom stanju.