Neurologija

CT

Sanja

Molim Vas da mi protumačite nalaz CT- tomografije glave mog oca (rođen 1933.g.):
Na kompjutoriziranoj tomografiji kranija nema znakova primarnog ekspanzivnog procesa kao niti sekundarnih promjena.
Vidljivi su znaci difuzne atrofije mozga te kronične vaskularne promjene bijele tvari. Obostrano parijentalno periventrikularno nalaze se male hipodenzne, oštro ograničene lezije koje odgovaraju lakunarnim infarktima.
Na kostima lubane nema patoloških promjena.
Unaprijed zahvaljujem. Sa štovanjem,
Sanja

Dr. Marija Bošnjak-Pašić

Obzirom na CT nalaz mozga i dob Vašeg oca, radi se o kroničnim cirkulacijskim smetnjama vjerojatno udruženim sa povišenim krvnim tlčakom ili srčanim tegobama koje Vaš otac ima. Preporučila bih stoga da Vaš otac svakako učini osnovne laboratorijske pretrage krvi uključivši i pretrage koagulacije i određivanje masnoća, EKG, te ultrazvučnu obradu krvnmih žila koje opskrbljuju mozak krvlju (CDFI karotida, TCD žila Willisovog kruga i VB sliva) i sa nalazima konzultira neurologa. Neurolog će nakon uvida u sve nalaze i kliničkim pregledom ustanoviti da li je Vašem ocu potrebno dati neke lijekove.