Neurologija

meta na mozgu

damir

Postovani,
nadam se da ce te mi pomoci da sto lakse prebrodim saznanje da moj dobar prijatelj ima metastaze na velikom i malom mozgu.Primarno lokalizacija karcinoma je bila na rektumu a od prije 20/ak dana ima simptomatologiju CNS/a (glavobolja,neraspolozenje...)Uradjen je CT nalaz i potvrdjene meta promjene na velikom i malom mozgu.Kako da se pomogne????Znam da se ne moze produziti vijek zivotni,ali kako olaksati simptome i omoguciti dostojanstvenu smrt???Inace covijek je star 70 god.Hvala na pomoci i razumijevanju

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Metastaze označavaju širenje malignog tumora na udaljene organe (u opisnanom slučaju karcinom rektuma se proširio - metastazirao u mozak. Učinjenom pretragom kompjuterizirane tomografije (CT) potvrđeno je postojanje nekoliko metastaza malog i velikog mozgu. U slučaju višestrukih metastaza mozga terapijske mogućnosti su ograničene, no odgovor na pitanje kako pomoći i liječiti takvog bolesnika i kako mu olakšati simptome može dati samo liječnik koji ga liječi jer je bolesnikov liječnik najbolje upoznat sa stanjem bolesnika.