Neurologija

mijastenija gravis

Karmela

Kako se lijeci mijastenija gravis?
Kolika moze biti invalidnost kad se bolest razvije?

Unaprijed hvala za odgovor

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Miastenia gravis je bolest koju karakterizira pojačana (patološka)zamorljivost voljno inerviranih mišića. Za vrijeme mišićne aktivnosti i tijekom dana zamorljivost mišića se pojačava, pa su u početku simptomi najizraženiji nakon fizičkih napora i uvečer. Simptomi se oporavljaju nakon odmora ili spavanja. U osnovi bolesti je poremećaj prijenosa podražaja sa završetaka živaca na mišiće. U liječenju se uglavnom primijenjuju lijekovi koji sprječavaju razgradnju acetilkolina koji služi kao prijenosnik podražaja sa završetka živca na mišić (npr. piridostigmin, neostigmin, prostigmin itd.), mogu se primijeniti i kortikosteroidi. Uz adekvatnu terapiju invalidnost ne mora biti izražena.

Karmela

Postovanje!

Hvala na odgovoru o myasthenii.
Prije mjesec dana postavljena mi je dy. myasthenia gravis. Dosta sam vec procitala o samoj bolesti, ali nisam uspjela nigdje naci popis lijekova koji su kontraindicirani na MG. Konkretno me zanimaju lijekovi protiv glavobolje, upale mjehura.

S postovanjem
K

violeta.viki

bolujem od mijastenije gravis vec godinu ipo dana i nisam bas zadovoljna svojim lecenjem,cak sto vise dobila sam i trombo emboliju pluca,neki lekari tvde da nije od promizona a neki da,izmedju ost5alog zabranjen mi je sport,dali bi se mogla baviti bilo kakvim rekreativnim sportom pa makar to bilo i 5 minuta? dali je moguce da se pojavljuju i alergije od promizona posto me sve zivo svrbucka a tek lice i bubuljicice po licu koje su mi se pojavile su katastofa? dali ce ikada doci do poboljsanja ove bolesti?
interesuje me dali postoji i neki club obolelih od mijastenije u beogradu i ako postoji dali bi ste mi rekli njihovu adresu. unapred zahvalna violeta

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovana,
Ja vjerujem da postoji klub oboljelih od mijastenije u Beogradu, a adresu i informacije najbolje potražite na internetu. Što se tiče vježbanja, molilm Vas da se posavjetujete sa svojim liječnikom jer Vas on/ona najbolje poznaje i prati stanje Vaše bolesti od samog početka. Pristup liječenju svakog bolesnika mora biti individualan ovisno o njegovim mogućnostima, stanju i željama.