Neurologija

Parkinsonov sindrom

Upitnik

Kod pacijentice koja se već više godina liječi od parkinsonovog sindroma, tijekom promjene terapije i prelaska na Mirapexin (carbodopa-levodopa) došlo je do pojave halucinacija. Nakon prestanka terapije Mirapexinom, halucinacije su opale, ali su još prisutne. Otežavajući čimbenici su da je pacijentica starija osoba (68 godina), te da pored relativno uredne ishrane, gubi na tjelesnoj težini. Zanima me kakvi su izgledi da halucinacije nestanu, i što je mogući uzrok - novi lijek ili nešto drugo? Za dodatne informacije sa osobom koja može dati mjerodavno mišljenje, moguća je komunikacija e-mailom.

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Neki lijekovi koji se koriste u liječenju Parkinsonove bolesti mogu kao neželjeno djelovanje imati i pojavu halucinacija. Potrebno je odrediti doze lijekova koji djeluje na simptome Parkinsonove bolesti, a ne dovode do halucinacija. Bolesnica bi se trebala javiti na pregled neurologu (specijalisti za bolesti živčanog sustava) koji će je pregledati, učiniti potrebne pretrage i na propisati potrebnu terapiju.